1326 нерегламентирани сметища са закрити през миналата година

09.06.2005 | 14:32
по статията работи: econ.bg
Приключи и процесът на хармонизация на българското законодателство с правото на ЕС в областта на околната среда

 

През 2004 г. в повече от 78 населени места са изградени или реконструирани водопроводни мрежи на селищни водоснабдителни системи. Довършени са и повече от 37 малки обекта за питейно-битово водоснабдяване. Това става ясно от одобрения от правителството отчет за изпълнение на Плана за действие за 2004 г. към "Национална стратегия по околна среда и план за действие 2000 - 2006 г.", съобщават от правителствената пресслужба.

Министерството на околната среда и водите е осигурило резервно водоснабдяване в райони с критично състояние на питейното водоснабдяване. Ограничено е ползването на вода с питейно-битови качества за други цели, чрез изграждането на микроязовири, монтиране на водомери в домакинствата и ползване на собствени водоизточници от отделни предприятия.  В близо 37 населени места са изградени колектори и беше разширена канализационната мрежа. 

В изпълнение на Националната програма за приоритетно изграждане на Градски пречиствателни станции за отпадъчни води в населени места над 10 000 жители, през 2004 г. е започнало строителството на ГПСОВ в градовете Пазарджик и Горна Оряховица и приключи тръжната оценка за избор на изпълнител на строителството за ГПСОВ Благоевград; приключени са процедурите и са подписани договорите за консултанти за управление на проектите за изграждане на ГПСОВ в градовете Ловеч, Монтана, Попово, Севлиево, Търговище и Бургас - кв. Меден рудник. Стартира търг за избор на фирма за строителство на ГПСОВ в Севлиево; предприети бяха инвестиционни мерки за решаване на проблеми във водния цикъл на градовете Смолян, Балчик, Варна и Шумен; стартира и тръжна процедура за избор на строителен надзор за Балчик; сключени бяха договорите за строителство на ГПСОВ Стара Загора, Димитровград, Хасково, Разлог, Мадан, Златоград и Рудозем. Предприети бяха конкретни мерки за осъществяването на повече от 124 проекта от националната програма за изграждане на ГПСОВ.

Към края на годината са построени и въведени в експлоатация 20 от регионалните депа, на 5 от въведените вече в експлоатация депа се извършва строителство на нови клетки, с цел разширяване и увеличаване на капацитета им, в процес на строителство са 12 регионални депа за отпадъци, на различен етап от подготовка за реализация са 23 регионални депа; закрити са 26 депа за производствени и/или опасни отпадъци и 3 депа за битови отпадъци, които не отговарят на действащите нормативни изисквания.

Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) е отпуснало средства в размер на 2,6 млн. лв. за закупуване на съдове и техника за събиране и транспортиране на битови отпадъци от населени места в 11 общини, в резултат на което към края на 2004 г. населението обслужвано от системите за организирано събиране и транспортиране на битови отпадъци достигна 80,24 %. Нона Караджова уточни, че са реализирани проекти на стойност 9,2 млн. лв. за разделно събиране на отпадъците в общините Карлово, Кюстендил, Варна, Троян, Русе и Добрич; финансирани са проекти, свързани с подобряване условията за съхранение на препарати за растителна защита в 48 общини и 9 областни администрации за 4,5 млн. лв.; изградени са нови 8 площадки за събиране и временно съхраняване на излезли от употреба гуми; организирани са 177 пункта за разделно събиране на отпадъци от опаковки, 98 пункта за разделно събиране на негодни за употреба акумулатори, 12 пункта за разделно събиране на отработени у масла и 20 пункта за разделно събиране на излязло от употреба електрическо и електронно оборудване.

В рамките на националната кампания "За чиста околна среда" са отпуснати 1 млн. лв. за реализиране на проекти в 90 общини и кметства, 20 неправителствени организации, 80 училища и извънучилищни звена. Закрити са 1326 нерегламентирани сметища на територията на цялата страна; от РИОСВ са извършени 5132 проверки, съставени са 616 акта за административни нарушения, издадени са 440 наказателни постановления, в резултат на което са наложени санкции за 127 014 лв.; издадени са разрешения на четири организации за оползотворяване на отпадъци от опаковки; предприятия са получили сертификат за системата за управление на околната.

За подобряване на качество на атмосферния въздух на територията на страната са разработени 34 общински програми в районите с превишаване на установените норми; предприети бяха конкретни мерки за изпълнение на тези програми като газификация на общински и жилищни сгради, контрол на горивни инсталации, актуализиране на съществуващата общинска транспортна схема, озеленяване. Одобрени са за финансиране проекти "Изграждане на сероочистващи инсталации за блокове №5 и 6 на ТЕЦ Марица Изток 2" и "Създаване на национална контролна система за качеството на въздуха и измерване на емисиите"; разработена беше Национална стратегия за ограничаване емисиите на замърсители в атмосферния въздух в периода до 2020 г. и две наредби към Закона за чистотата на атмосферния въздух; разработена беше и се прилага методологията за работа по проекти "съвместно изпълнение" в рамките на Протокола от Киото и в резултат на одобрените 9 проекта се очаква намаление на емисиите на парникови газове.

През изминалата година са утвърдени специфичните изисквания за получаване на екомаркировка за седем продуктови групи; издадени бяха 23 комплексни разрешителни (КР) за инсталациите на "КЦМ" Пловдив, "Монбат" Монтана, "Промет Стийл" Бургас, "Тракия Глас" Търговище, "Лукойл Нефтохим" Бургас, "Лакпром" АД Световрачане, "БКС" ЕООД Враца, "Терем Ивайло" Велико Търново, "Балканфарма" Разград, "Балканфарма" Троян, "Балканфарма" Дупница, "Неохим" Димитровград, "Свилоза" Свищов, "Панхим"Ст.Загора, "Метални изделия" Бургас, "Полихром ПОАП" София, "Видима" АД" Севлиево, "Ветбиофарм" АД Враца, "Оргахим" Русе, "Нова Плама" АД   Плевен, "Агрия" АД Пловдив. Стартираха 99 процедури за издаване на КР; създадена  единна база данни за водене на публичния регистър с данни за резултатите от издаването, преразглеждането и изменянето на комплексните разрешителни.

За опазване и поддържане на биологичното разнообразие са предприети редица действия: от първостепенно значение е изпълнението на мерките от Националния план за опазване на биологичното разнообразие. През 2004 г. са реализирани следните по-важни задачи: разработени бяха 8 подзаконови акта, както и мониторингови и информационни системи за екосистеми в рамките на отделни защитени територии; разработени и одобрени са планове за управление на 6 защитени територии - Национален парк "Пирин", Природен парк "Рилски манастир", Поддържан резерват (ПЗ) "Балтата", ПЗ "Данов хълм", ПЗ "Бунарджика", ПЗ "Младежки хълм"; обявени са 7 защитени територии - защитени местности "Анатема", "Бакърлъка", "Гъстите дъбчета", "Алеко", "Бежаново", "Росица", "Лозница"; осъществени бяха приоритетни възстановителни поддържащи дейности в природни паркове.

Стартира разработването и прилагането на пилотна схема за подпомагане на земеделските производители в необлагодетелстваните райони и районите с екологични ограничения, като в същото време с е упражнява контрол върху дейностите, осъществявани в и извън защитените територии за опазване на биологичното разнообразие, включително при лова и риболова.

Подобрено е техническото състояние на мрежата за мониторинг на шума в урбанизираните територии; изградена е и ефективна система за контрол на шума от промишлени източници. Освен законът за ограничаване на шума и наредбите за контрол и мониторинг, е изготвен и списък на промишлените обекти - източници на шум, с цел включване в ежегоден график за привеждане на контролни измервания. Отделни общини са предприели конкретни мерки за намаляване на шумовото замърсяване (промяна на организацията на движението на МПС в централната градска част и засаждане на дръвчета).

За гарантиране на по-широкото участие на обществеността в решаването на проблемите на околната среда значително е засилено участието на неправителствения сектор; проведени бяха множество кампании за повишаване на общественото съзнание в областта на екологията. Оборудвани са девет нови информационни центъра; поддържани и оборудвани бяха редица посетителски центрове. Обучени са експерти от 28-те Регионални инспектората по образование по проекта "Разпространение, обучение и популяризиране на образователна интерактивна програма "Зелен пакет", като преките бенефициенти са 780 училища от страната, представители от 15-те РИОСВ, 3-те Национални парка в страната, 4-те басейнови дирекции, представители на 15 НПО от страната и журналисти от средствата за масово осведомяване.

Приключи и процесът на хармонизация на българското законодателство с правото на ЕС в областта на околната среда. Създадени бяха и необходимите условия за подготовка на инвестиционни програми и проекти в общините и РИОСВ.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...