Първата е известна като \"Суха река\". Тя се намира в Североизточна България и в Румъния, периодичен приток на р. Дунав, в източната част на Дунавската равнина и е суходолие от Добруджанското плато.
През миналите геологически епохи в Добруджа повърхностно течащите води са създали развита речна мрежа, насочена на север. Леглата на суходолията са широки и равни, а склоновете са стръмни и каньообразни. Подобно е суходолието на Суха река. През голямата част от годината то е безводно, но при топене на снеговете и силни дъждове леглото му се запълва с вода. Долината на реката започва с три ръкава от Франгенското и Добруджанското плата от извор – чешма на около 1.4 км южно от с. Изгрев (Област Варна), преминава през територията на добричка и силистренска области, достига до държавната ни граница с Република Румъния и след езеро Олтина се влива в р. Дунав.
На територията на тази местност се срещат габърови и церови гори върху стръмни и урвести поляни. Установени са 462 растителни вида. В суходолията се срещат 19 редки и застрашени от изчезване видове от флората на България, вписани в Червената книга. Установени са 32 вида птици. Предложената територия има важно значение за белоопашатия мишелов, бухала, орелът змияр, соколът орко, осояда, кресливия орел и др. Представители на едрите бозайници са: благородният елен, сърна, дива свиня, чакал сънливец, язовец и т.н.
Втората са рибарниците край село Мечка. Районът, предложен за защитена територия е разположен по цялата дължина на бреговата ивица на р. Дунав в землищата на с. Мечка (Област Русе), с. Горно Абланово (Община Борово) и с. Батин (Община Борово). В района се срещат 235 вида птици, от които 92 гнездящи, 150 са мигриращи, а зимуващи са 73 вида птици. Предложената защитена територия е едно от най-значимите места по отношението гнезденето на белооката потапница, червеновратия гмурец, белобузата рибарка и др. Установени са 23 вида бозайници, 5 от които са защитени от Закона за биологичното разнообразие. Районът е по-значим за световно застрашения вид – видра (Lutra Lutra).
Третата територия е \"Дойчов остров\". Тя е в българската част на река Дунав при км 528, северозападно от с. Батин. На острова е разположено едно от трите известни гнезда на морския орел в българския участък на р. Дунав. Островът е едно от малкото места, които не са повлияни от човешката дейност. и е зает от заливни гори и галерии. Преобладават бялата върба, полския ясен и горска лоза. Установени са някой редки растения, като блатното кокиче и лъскаволистната млечка. Множеството затони на острова (вътрешноостровни блата) осигуряват размножаване на дунавска риба и повишават консервационната му стойност. / Ruseinfo.net