40 партии са ползвали държавни и общински имоти, без да имат право

26.11.2007 | 11:56
по статията работи: Петър Чернев
Сметната палата предлага промени в Закона за политическите партии
40 партии са ползвали държавни и общински имоти, без да имат право


40 политически партии са ползвали миналата година държавни и общински помещения в нарушение на член 31 от Закона за политическите партии, т.е. без да имат право на това. Седем политически партии са отчели пред Сметната палата приходи от преотдаване под наем и от съвместно ползване с трети лица на предоставени им държавни и общински помещения през 2006 г. Това съобщи ръководителят на Сметната палата проф. Валери Димитров, който представи одита за финансовата дейност и управлението на имуществото, предоставено на политическите партии през 2006 г., предаде БГНЕС.

Целият доклад за одита е публикуван на страницата на Сметната палата, но проф. Димитров акцентира върху това, че Сметната палата предлага на законодателя да промени Закона за политическите партии в частта му, задължаваща партиите да проверяват дали дарителите им не кандидатстват за изпълнители на обществени поръчки. Според Валери Димитров това е твърде сложно за партиите, затова изискването трябва или да се премахне, или да се намери адекватен механизъм за прилагането му.

БСП, НДСВ, СДС, ДСБ са получили такива дарения, но според одиторите партиите няма как да проверят дали тези, които им предоставят дарения, изпълняват обществена поръчка. Той даде за пример с декларираните от БСП дарения за 19 000 лева от седем източника. Една от фирмите е дарила 3000 лева, но е спечелила обществена поръчка за над 2 милиона лева. НДСВ са получили дарение от 5 000 лева, а ДСБ – 500 лева. Законът обаче не предвижда даренията, получени от изпълнители на обществени поръчки, да бъдат върнати.

От отчета на Сметната палата става ясно, че преотдаването на помещения под наем на трети лица става преди всичко в големите градове. Има партия, която ползва общинско помещение за 70 лева и го преотдава за 700 лева. Три партии не са декларирали получените приходи от наеми, а от одитираните 25 политически партии е установено, че 17 от тях не са плащали наема си по договора си с общини или с държавата. Сред тези партии са: Атака, БЗНС-Народен съюз, БСП, ВМРО, ДПС, НДСВ, "Ред, законност и справедливост", СДС и ССД.

Не са установени нарушения при разпределението на държавната субсидия за политическите партии с изключение на една партия. 31 от общо 121 договора на партии за ползване на държавни и общински помещения вече са прекратени.

Във връзка с изискването на закона партиите да представят финансовите си отчети за предходната година са съставени около 200 акта за непредставени финансови отчети. Глобите са между 1000 и 2000 лева.

Валери Димитров припомни, че до 4 декември участниците в кампанията за местните избори трябва да си представят отчетите за приходите и разходите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...