57% е равнището на заетостта на жените и 43 % е заетостта на мъжете за деветмесечието. Това съобщи по време на кръгла маса на кръгла маса по проблемите за равнопоставеността на половете Даниела Маджарова, представител на Регионална служба по заетостта София, предаде Агенция „Фокус". За София заетостта на жените е 57,7%.
Като цяло заетостта на жените е спаднала по-малко, отколкото при мъжете в условията на криза, констатира проф. Катя Владимирова от УНСС. 47% от работещите в България са жени, стана ясно още от думите на Владимирова. Според нея заетостта на жените у нас е сред добрите.
Единствено със заетостта на жените ние се доближаваме до изпълнението на един от Лисабонските критерии. За разлика от мъжете, жените са готови на всякакъв вид труд, стига да носят приходи в домакинството, докато мъжете по-малко правят компромиси. Докато българките работят на пълен работен ден, жените в Европа работят на половин работен ден.
Проф. Владимирова констатира, че различията в заплащането между двата пола растат за едни и същи позиции общо за икономиката. Различията се обясняват със струпването на единия пол при изпълненията на различни длъжност. Там, където са най-много жените, е най-ниско заплащането. Такива са секторите здравеопазване и образование. В тези феминизирани отрасли разликата в заплащането е по-висока при мъжете, отколкото при жените. Мъжете са по-често на ръководни позиции в тези отрасли.
По време на обсъждането беше поставен въпросът за непризнатия труд на жените в дома, както и необходимостта от дебат за неплатения женски труд в дома, поради което те изостават в кариера, обучение, натрупване на стаж. В различните страни, този труд е признат със закон и той е остойностен. По тази линия също може да се търси преобладаване на неравенството между мъжете и жените, стана ясно в рамките на обсъжданията.
Росица Рангелова от Икономическия институт на БАН посочи, че жените са с повече хронични заболявания, а от своя страна мъжете имат по-ранна и по-голяма смъртност.
В България има голяма наситеност с лекари - около 100 000 за страната, и много малка наситеност с медицински сестри. Израстването на жените в науката е много трудно. Участието на жените в армията и в управлението би могло да омекоти някои от явленията на военните конфликти.
Сега жените трябва да се грижат във военни действия. В терористичните актове основни действащи лица са жени, основни пострадали са жени и деца. Ето защо участието на жените в армията може да
предотврати много по-рано военни конфликти, беше отчетено още по време на събитието.