7-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ може да заработи най-рано след 2025 г. Това става ясно от новия 10-годишен план за развитие на преносната мрежа относно най-оптимистичната прогноза за това кога планираният за изграждане реактор може да влезе в редовна експлоатация. Планът, обхващащ периода 2015 – 2024 г., е предложен от Електроенергийния системен оператор (ЕСО) предложи за обществено обсъждане.
От ЕСО уточняват, че при прогнозата си са взели предвид дългите съгласувателни процедури по проекта, които тепърва предстоят. Очакванията им се подкрепят от тези на Европейската комисия, според която допълнителна ядрена мощност в България се предвижда едва след 2035 г.
Затова в плана на преносния оператор не е предвиден вариант за развитие на мрежата, който включва 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй”.
Извън плановете за развитие на преносната мрежа остава и АЕЦ „Белене“, посочват още от ЕСО.
Въпреки това от 10-годишния план на оператора става ясно, че до края на 2024 г. България може да се окаже с 2212 мегавата нови мощности. От тях 1489 мегавата са предвидени за ВЕИ централи. Останалите 622 мегавата са конвенционални централи, информира „Монитор“. Сред тях са проекти за увеличаване на мощността на 5-и и 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй” с 200 мегавата, изграждането на първата газо-парова централа у нас в Хасково (256 мегавата) и реализирането на проекта за хидроенергийната каскада „Горна Арда”.