За последните 5 години туристите, посетили България с цел конгресен туризъм са се увеличили с близо 90%. Ако през 2001 г. техният брой е бил 185 000, то за 2006 г. се очаква той да достигне 350 000 души. Това заяви Димитър Хаджиниколов, зам.-министър на културата при откриването на Петата международна туристическа конференция "България-страна на мечтите", чиято основна тема ще бъде конгресният туризъм. Счита се, че един чуждестранен гост, който идва на делово посещение в България, харчи до 10 пъти повече, отколкото обикновените туристи, които предплащат своите почивки в България предварително, допълни Хаджиниколов. Според него няма по-ефективна реклама за България от конгресния туризъм.
В света за конгресен туризъм са били похарчени общо над 100 млрд. долара, а в България приходите от това са под 10 млн. лева за 2005 г. Това от своя страна заяви директорът на НДК Христо Друмев. Друмев заяви, че е песимист по отношение на развитието на конгресния туризъм с България, тъй като няма държавна политика, която да подпомага развитието на туризма като цяло, а това е отрасълът, който е произвел 12% от брутния вътрешен продукт на България за миналата година. Задължително е развитието на инфраструктурата, за да има нормално функциониращ туризъм, в това число и конгресен, допълни Друмев. Под 100 000 граждани на Великобритания са посетили България през 2002 г., а за 2005 г. се очаква техният окончателен брой да достигне над 400 000, съобщи Джеймс Найт, изпълнителен директор на "Найт Интернешънъл".
Цветан Цветанов, зам.-кмет на столицата, заяви, че общината ще вложи сили и средства, за да направи столицата по-приветлива и по-конкурентноспособна в привличането на чуждестранни гости, които да идват в София с делови цели. Той допълни, че решението на кмета бул. "Витоша" да бъде затворен е свързано и с развитието на конгресния туризъм, тъй като чуждите гости, които идват, трябва да могат спокойно да разгледат забележителностите на София и да има пешеходна зона в центъра на града, както е във всички европейски столици. /Източник: БГНЕС