Въвеждането на 20% данък добавена стойност върху туризма ще доведе до изнасяне на част от туристическия бизнес извън страната и скриването на част от сектора. Това прогнозира в Несебър председателят на Държавната агенция по туризъм Марио Ал Джебури.
Държавната агенция по туризъм продължава преговорите за запазване на досегашното ниво на ДДС за туризма, обяви по време на срещата Марио ал Джебури.
Председателят на Държавната агенция по туризъм призна, че има сериозни проблеми, свързани със свръхзастрояването по Черноморието и посочи като слабости лошо функциониращите туристически информационни центрове, недобрата инфраструктура и забавянето на концесионирането на летищата.
Ал Джебури посъветва туроператорите да оповестят пред западните туристи, че трябва да идват в България с международни паспорти, а не с лични карти, за да се избегнат задръстванията и проблемите по границите на България.
Председателят на агенцията призова представителите на туристическия бранш реално да се обединят в един орган, за да се решават успешно проблемите в сектора. Според Марио ал Джебури е нужно приоритетите и стандартите да бъдат описани в Бяла книга.
Националният борд по туризъм е проект, който ще бъде изграден изцяло в съответствие с европейската практика. Това е организация, която ще представлява обединения интерес на реалните, големите икономически субекти в бранша. Това каза за Дарик радио председателят на Българската организация по конгресен туризъм Поли Карастоянова.
Според регионалния мениджър на австрийските авиолинии Камен Кичев обединяването на всички големи компании в туристическия бранш може да се сравни с универсален магазин, в който трябва да влизат всички отрасли, които имат желание и интерес към туризъм в България. По думите му увеличението на ДДС за туризма ще направи страната ни неконкурентноспособна на останалите европейски държави.
Собственикът на Хелена резорт Младен Мутафчийски заяви, че увеличаването на ДДС ще увеличи целия пакет от услуги с 13 процента. /Дарик Радио