България не прави изключение от тенденциите в ЕС за разхищаване на годна за консумация храна, заяви пред Радио „Фокус“ д-р Венцислава Тасева, зам.-изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).
Според нея има на лице много причини храната да се разхищава. От една страна в домакинствата има презапасяване - купуват се по-големи количества храна и част от нея се разваля и изхвърля. До това може да се стигне и ако домашните хладилници не работят добре и не поддържат необходимата температура.
Същото се случва с храните в търговските и производствените обекти, когато срокът им на годност изтече, тъй като не е имало достатъчно високо потребителско търсене. По думите на Тасева това са
най-често срещаните причини храната да отива на екарисаж, вместо да се изхвърля.
От 200 тона храни, конфискувани от началото на годината до момента, от БАБХ са предоставили на Хранителната банка 55 тона или 25%, заяви зам.-директорът. Впоследствие тези храни са стигнали до
нуждаещи се хора. Задължително на всички конфискувани храни се извършва лабораторен анализ и се предоставят само тези, които са годни за консумация и не са с изтекъл срок на годност, уточни д-р
Тасева.
Вчера темата за голямото количество изхвърляна храна беше засегната от министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов. По време на провела се дискусия за намирането на решения срещу разхищението на храна той заяви: "Разхищение е да се изхвърля над 40% от годната храна за консумация".
Найденов информира, че в момента се работи се по промяна на Закона за храните, в който ще се регулира и институционализира хранителната банка.
Хранителният министър апелира да бъде премахнат Данъкът върху добавената стойност (ДДС) при дарението на храна. По думите му въпросът е бил обсъждан с премиера Бойко Борисов, който е съгласен с тази мярка. Причината е, че начисляването на ДДС е най-големият проблем за производителите, преработвателите и търговските обекти при дарение на храни. А България е една от трите страни в Европейския съюз (ЕС), в които този данък не е премахнат.