Министерски съвет (МС) прие министърът на икономиката и енергетиката да разреши на Българския енергиен холдинг (БЕХ) да преговаря с "Тошиба Корпорейшън" (Toshiba Corporation) за сключване на споразумение за стратегически инвеститор за изграждането на нова ядрена мощност в АЕЦ "Козлодуй" технология "реактор с вода под налягане" AP1000 Westinghouse ("Уестингхаус"). Това стана ясно днес от думите на министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев на пресконференция в МС.
Министър Стойнев ще организира и контролира провеждането на преговорите за структуриране и финансиране на проекта. Създането е дъщерно дружество на АЕЦ Козлодуй – "АЕЦ Козлодуй – нови мощности" ЕАД, чиято цел е да проектира, лицензира, изгражда и въведе в експелоатация новата ядрена мощност.
В перида до вземането на решение трябва да се проведат преговори със стратегически инвеститор, каза икономическият министър. Той обясни, че инвеститорски интерес е заявен от "Тошиба Корпорейшън".
AP1000 е първият проект, в който системите за безопасност са изцяло пасивни и не разчитат на външно електрозахранване при авария, обясни Стойнев.
Що се отнася до финансирането на инвестицията 30% от стойността ѝ ще бъде поета от "Тошиба", а останалите 70% ще бъдат осигурени с външно финансиране от Японската банка за развитие и от Американската експорт-импорт банк.
Министърът заяви още, че "конкурс за технология“ не може да има. Ако трябва да има "конкурс за технология", то държавата трябва да изкупува 100% от произведената енергия. "Този блог ще работи изцяло на пазарен принцип и НЕК няма изкупува на 100% енергията", обясни още Драгомир Стойнев. Стана ясно обаче, че ще има конкурс за избор за строител.
Дружеството "АЕЦ Козлодуй – нови мощности" ще тегли заем от международните финансови институции. Средствата ще бъдат възстановени от продажбата на енергия. Тези заеми няма да бъдат теглени веднага, а след септември месец 2014 г. Дотогава ще се прецени дали въобще е изгодно да се прави седми блок на АЕЦ, каза още Стойнев.
Драгомир Стойнев за пореден път заяви, че проектът няма да бъде с държавни гаранции, т,е. българският данъкоплатец няма да плаща за него.
За последните три години задълженията в енергетиката са се увеличили с 2,5 млрд. лв., добави още министърът.
Няма предпоставки за увеличаването на ел. енергия от януари, заяви Стойнев в отговор на въпрос дали Анжела Тонева не е напуснала ДКЕВР заради неосигурените средства за намалената електроенергия.