Българската народна банка (БНБ) се произнесе за ТБ „Виктория“. Финансовата институция ще отвори врати на 22 декември. Десет дни по-рано, на 12 декември, вложителите във финансовата институция ще получат пълен достъп до депозитите си, посочват от Централната банка в свое официално писмо.
„Считано от 12.12.2014 г., ТБ „Виктория“ ЕАД ще може да възобнови изпълнението на задълженията си към своите вложители, като от същата дата ще отпаднат и наложените й ограничения за извършване на банкова дейност. По този начин от събраните чрез частична продажба на кредитния портфейл ликвидни средства, най-напред ще получат изцяло средствата си вложителите на банката, независимо дали влоговете им са гарантирани или не. Изпълнението на задълженията към други кредитори (банката-майка КТБ) следва да бъде възстановено след 22.12.2014 г., когато изтича максимално разрешеният срок на специалния надзор“, обясняват от БНБ.
„Активите на банката са достатъчни за покриване на задълженията й, поради което след изтичане на срока на специалния надзор на 22.12.2014 г., тя би следвало да възобнови дейността си. В случай че след посочената дата банката не изпълнява свои изискуеми задължения или нейните финансови и регулаторни отчети покажат отклонение от нормативните изисквания, към нея ще бъдат приложени съответните предвидени в ЗКИ мерки“, допълват от финансовата институция.
В своето съобщение от БНБ посочват, че след направения одит на ТБ „Виктория“ е било установено, че състоянието на нейния кредитен портфейл е добро. От Централната банка посочват, че срокът за специален надзор за финансовата институция ще бъде удължен до 22 декември.
БНБ „дава задължително предписание на квесторите да пристъпят към продажба на кредитните портфейли за „малък бизнес“, „потребителски кредити с ипотека“, „ипотечни кредити“ и „потребителски кредити и кредитни карти“ на банките. /.../ Портфейлът от „големи и средни корпоративни клиенти“ да не се продава“.
През септември Централната банка взе решението за продажба на търг на обособена част от кредитния портфейл на банката за набиране на ликвидни средства. БНБ посочва, че това е бил единственият начин за набавяне на ликвиднни средства за банката, тъй като тя по закон е нямало как да получи помощ от БНБ, от държавата или от EPIC.
От институцията съобщават още, че до крайния срок за подаване на оферти за участие в търга – 14 ноември, са подадени предложения от седем банки. „След сравнителен анализ на представените оферти, извършен от „Ърнст и Янг България“ ЕООД, като най-добри за ТБ “Виктория“ ЕАД са посочени офертите на Токуда банк за „малък бизнес“ и „потребителски кредити с ипотека“, на СЖ Експресбанк за „ипотечни кредити“ и на ЦКБ за „потребителски кредити и кредитни карти“, посочва БНБ.
Тези оферти покриват почти 100 % от балансовата стойност на съответните кредитни портфейли, казват още от банката. „За портфейла от „големи и средни корпоративни клиенти” постъпи само една оферта, при това не за всички кредити“.
Според БНБ сделката по продажбата на посочените видове кредитни портфейли може да приключи за около три седмици.
„В резултат може да се очаква осигуряване на ликвидни средства общо в размер на около 180 млн. лева, които ще са достатъчни за пълно изплащане на задълженията по влогове (гарантирани и негарантирани), които са общо в размер на 160 млн. лв.“, смятат от Централната банка.
Заедно с това в писмото на Централната банка се посочва, че до 11 декември ТБ „Виктория“ няма да може да извършва всички дейности по лиценза си. „Считано от 12.12.2014 г., ТБ „Виктория“ ЕАД ще може да извършва всички дейности съгласно лиценза си за извършване на банкова дейност“, допълват от институцията.
Според решението на БНБ на 12 декември ще се проведе Общо събрание на акционерите на банката. По време на него ще бъде извършено: „изменение на устава на банката с цел по-ефективно и икономично управление чрез преминаване от двустепенна към едностепенна система за управление; избор на Съвет на директорите на банката и освобождаване от длъжност на досегашните членове на Управителния и Надзорния съвет; избор на регистрирано одиторско предприятие, което да извърши проверка и заверка на финансовите отчети на банката за 2014 г.“.
ТБ „Виктория“ беше поставена под специален надзор на 22 юни поради опасност от неплатежоспособност. Срокът на надзора беше 3 месеца. През това време започна одит на дъщерната на КТБ банка от фирма „Афа“ ООД. Резултатите от 11 юли показаха, че състоянието на кредитния портфейл на ТБ „Виктория“ е добро, включително неговото обезпечаване и необходимите провизии. След това квесторите трябваше да осигурят пакет от мерки за осигуряване на ликвидност.
След изтичането на трите месеца на специален надзор БНБ реши да увеличи срока до 22 ноември, тъй като банката продължаваше да изпитва недостиг на ликвидност, посочват още от Централната банка.