С подкрепата на многобройни браншови организации от металургичната, хранително вкусовата, рециклиращата промишленост други засегнати сектори и предприятия, Българската стопанска камара (БСК) настоява за отлагане на процедурата за съгласуване и консултиране на вариант на нов Закон за управление на отпадъците (ЗУО). Това се казва в писмо на изпълнителния председател на БСК Божидар Данев до премиера Бойко Борисов, министъра на околната среда и водите Нона Караджова, министъра на финансите Симеон Дянков, министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и министъра на труда и социалната политика Тотю Младенов.
В писмото се казва още, че в БСК е постъпила информация за стартиране на процедура за междуведомствено съгласуване на нов ЗУО през следващата седмица. В тази връзка в Българската стопанска камара бяха проведени две последователни обсъждания на ЗУО, с участието на над 100 представители на задължени предприятия, браншови организации, организации на оползотворяване, за събиране и третиране на масово разпространени, промишлени, строителни, опасни и битови отпадъци и други заинтересовани страни, припомнят от БСК.
Получени са многобройни негативни становища по възприетите принципи и схеми за управление на отпадъчните потоци и нормативния текст. Категорично бе изразено общо заключение, че в този си вид законопроектът не решава натрупаните проблеми в управление на отпадъците, дължащи се преди всичко на погрешно законодателство, прието през последните десет години.
Поради необходимостта от бързо транспониране на Европейска рамкова директива за управление на отпадъците (пропуснат краен срок - м. декември 2010г.) и евентуално налагане на санкции от страна на ЕК, възниква сериозна опасност да бъдат възпроизведени и мултиплицирани погрешно структурирани режими на управление на масово разпространените отпадъци, неизграждане на инфраструктура за третиране на промишлени опасни отпадъци, погрешни принципи при определяне на таксата за битови отпадъци.
Възникват и нови проблеми, свързани с рязко съкращаване на броя на площадките за метални отпадъци и забраната за продажба от страна на физически лица. Това вече постави под заплаха нормалната работа на сектора за рециклиране и основните предприятия от металургичната промишленост с всички последствия за приходната част на бюджета, платежния баланс и съкращаването на работни места.
Като отчитаме изключителната значимост за българската индустрия и икономика на поставените проблеми, сме убедени, че ще вземете очакваните отговорни решения, ще осигурите време за адекватно консултиране на ЗУО, вкл. на оценка за въздействието, и се съобразите с изразените становища и предложения на основните засегнати сектори.