Вътрешна снимка: Corbis.com
"Основна цел на европейските фондове е да се повиши конкурентоспособността на фирмите, а не да се подаряват пари". Това завяви на Международния икономически форум "Струма" в Благоевград Васил Тодоров от Българската търговско-промишлена палата, в рамките на панела „Приоритети и проекти на международното и трансгранично сътрудничество. Развитие на търговията със съседните страни".
В своята презентация Кирил Желязков представи два успешни модела на сближаване на регионите и трансграничното сътрудничество и развитие - регионите на знанието и клъстеризацията, като устойчиви модели на организация на стопанската дейност и възможност за преструктуриране на икономиките.
Йоанис Вергинис, втори вицепрезидент на Търговско-промишлената палата в Солун, Гърция посочи, че преди десетина години Балканите са били регионът на конфликти и политическа нестабилност, но сега има потенциал за икономическо развитие, съобщи pari.bg . Той очерта търговската либерализация и митническите бариери като основна пречка за развитието на търговията и икономиката. Вергинис призова участниците да бъдат прагматични и да се стимулира либерализацията на търговията, за да стане регионът по-атрактивно място за чуждестранните инвестиции. Като средство за посигане на тези цели той посочи създаването и популяризирането на е-услуги, създаването на каталози от фирми за улесняването на двустранните контакти между бизнес средите.
Зоран Маркович от Регионалната стопанска камара в Ниш представи няколко успешни проекта на реализирани трангранични инициативи - създаване съвместни проекти с Префектурата в Солун и БТТП в Пловдив за насърчаване на информационното общество; създаване на център за жени-предприемачки, което е единствено по рода си в Сърбия; проект за насърчаване и популяризиране на предприемаческия дух сред младите хора; в сътрудничество със стопанските камари във Враца и Перник; създаване на каталози от контакти на стопански организации за насърчаване и улесняване на контактите между тях.