Банките няма да могат да променят лихвите по влогове

04.11.2010 | 09:32
по статията работи:
Промяната ще важи за влоговете в фиксирани лихви за определен период
Банките няма да могат да променят лихвите по влогове

Банките вече няма да могат да свалят лихвите по влоговете, ако те са фиксирани за определен срок. Това предвиждат промени в Закона за кредитните институции, одобрени на второ четене от бюджетната комисия на парламента вчера.

Внася се изрична забрана банката да не може да намалява лихвата по влога, ако тя е фиксирана. Тази забрана ще важи за целия срок на договора, разясни Тихомир Тимнев, юрист към управление "Банков надзор" в БНБ.

Той поясни, че досега не е имало подобна забрана и напоследък са получени няколко жалби за намалени лихви по депозити, въпреки че процентът е бил представен като фиксиран. В такива случаи банките вече няма да могат да слагат клаузи в договорите, които да водят до промяна на лихвата по депозита, поясни Тимнев.

През последните месеци на пазара се появиха редица депозитни продукти с променливи лихви и ако вложителят не внимава, може да получи по-ниска лихва, отколкото е очаквал. Ако лихвата е променлива, банката ще е длъжна да уведоми клиента за намаляването й, при това преди влизане в сила на промяната, информира вестник "Сега" в днешния си брой.

Банките ще са длъжни да уведомяват клиентите предварително и при покачване на лихвата или таксите по кредита, решиха още депутатите. По предложение на Деян Червенкондев и Валентин Николов от ГЕРБ обаче се прави едно изключение за корпоративни клиенти - ако промяната на лихвата е зареди изменение на референтен лихвен процент, който може да се провери в Интернет, трезорите няма да са длъжни да уведомяват фирмите предварително. По идеята на двамата депутати е отпаднал и текстът, според който при качване на лихвата банката трябва да представи на фирмата новия погасителен план.

БОНУСИ

От 1 януари 2011 г. ще се въведат ограничения на бонусите на банкерите във всички държави от ЕС, включително и в България. В момента БНБ изготвя наредба за целта. "Бонусите ще се плащат така, че поемането на по-голям риск за банката да не носи по-голямо възнаграждение. Идеята е един дилър да не може да срине цяла банка, каквито опити имаше на запад", обясни Атанас Иванов от БНБ. По думите му разпоредбите касаят преди всичко инвестиционното банкиране, което е слабо развито у нас, и затова новите правила ще засегнат слабо България.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 13.11   615 г. – Започва понтификатът на папа Адеодат I. 1002 г. – С благословията на крал Етелред II се извършва масово убийство на датчани, живеещи в Англия. 1775...