Банките вече няма да могат да свалят лихвите по влоговете, ако те са фиксирани за определен срок. Това предвиждат промени в Закона за кредитните институции, одобрени на второ четене от бюджетната комисия на парламента вчера.
Внася се изрична забрана банката да не може да намалява лихвата по влога, ако тя е фиксирана. Тази забрана ще важи за целия срок на договора, разясни Тихомир Тимнев, юрист към управление "Банков надзор" в БНБ.
Той поясни, че досега не е имало подобна забрана и напоследък са получени няколко жалби за намалени лихви по депозити, въпреки че процентът е бил представен като фиксиран. В такива случаи банките вече няма да могат да слагат клаузи в договорите, които да водят до промяна на лихвата по депозита, поясни Тимнев.
През последните месеци на пазара се появиха редица депозитни продукти с променливи лихви и ако вложителят не внимава, може да получи по-ниска лихва, отколкото е очаквал. Ако лихвата е променлива, банката ще е длъжна да уведоми клиента за намаляването й, при това преди влизане в сила на промяната, информира вестник "Сега" в днешния си брой.
Банките ще са длъжни да уведомяват клиентите предварително и при покачване на лихвата или таксите по кредита, решиха още депутатите. По предложение на Деян Червенкондев и Валентин Николов от ГЕРБ обаче се прави едно изключение за корпоративни клиенти - ако промяната на лихвата е зареди изменение на референтен лихвен процент, който може да се провери в Интернет, трезорите няма да са длъжни да уведомяват фирмите предварително. По идеята на двамата депутати е отпаднал и текстът, според който при качване на лихвата банката трябва да представи на фирмата новия погасителен план.
БОНУСИ
От 1 януари 2011 г. ще се въведат ограничения на бонусите на банкерите във всички държави от ЕС, включително и в България. В момента БНБ изготвя наредба за целта. "Бонусите ще се плащат така, че поемането на по-голям риск за банката да не носи по-голямо възнаграждение. Идеята е един дилър да не може да срине цяла банка, каквито опити имаше на запад", обясни Атанас Иванов от БНБ. По думите му разпоредбите касаят преди всичко инвестиционното банкиране, което е слабо развито у нас, и затова новите правила ще засегнат слабо България.