През юли безработицата в България е 5.7%, като спрямо юни намалява незначително - с едва 0.08 процентни пункта, съобщава Агенцията по заетостта. На годишна база обаче спадът е с 1 процентен пункт.
Регистрираните безработни в края на месеца са общо 185 834, като числеността им се свива с 1.5% спрямо предходния месец и с 15.9% спрямо година по-рано.
Наскоро анализатори предупредиха, че ниските равнища на безработица в целия регион на Централна и Източна Европа заплашват икономиките им заради липсата на работна ръка, която биха могли да наемат потенциални инвеститори.
Новорегистрираните през юли са 22 637, като от тях 1699 са били неактивни, т.е. не са били нито заети, нито учещи, и не са търсили работа. От началото на годината служителите от бюрата по труда са активирали 36 720 души посредством трудови борси и информационни събития, срещи и презентации със завършващите образование, организирани от кариерните центрове, както и чрез работата на младежки, ромски и трудови медиатори и др.
Освен към безработните дейността на бюрата по труда е насочена също към заети, учещи и пенсионери, като през юли 520 души от тези групи са били регистрирани като търсещи работа.
Общо 17 211 души са постъпили на работа през месеца, като 82.4% от тях са устроени в реалната икономика. В резултат от изпълнението на активните мерки за насърчаване на заетостта сред безработните през месеца в субсидирана заетост са включени 3036 души: 433 – по програми, 133 – по мерки, и 2470 – по схеми на оперативна програма "Развитие на човешките ресурси".
През месеца общо 1178 безработни са включени в обучения за придобиване на нова квалификация и ключови компетентности. Професиите, в които се обучават курсистите, са основно в направленията търговия на едро и дребно, приложна информатика, строителство и градинарство (паркове и градини), а ключовите компетентности са най-вече дигитална, предприемачество, умения за учене.
Заявените работни места на първичния пазар на труда през юли са 15 707, като 75.7% от тях са в частния сектор. Най-голям дял свободни работни места са заявени в преработващата промишленост (30.9%), търговията (14%), хотелиерството и ресторантьорството (8.2%), административните и спомагателните дейности (7.9%), образованието (7.9%), строителството (6.7%) и операциите с недвижими имоти (4.2%) и др.
Най-търсените групи професии през месеца са били: работници в добивната и преработващата промишленост, строителството и транспорта; преподаватели; персонал, зает в сферата на персоналните услуги (бармани, сервитьори, готвачи, камериери и др.); квалифицирани работници по производството на храни, облекло, дървени изделия и сродни на тях; продавачи; работници по събиране на отпадъци и сродни на тях; оператори на стационарни машини и съоръжения; металурзи, машиностроители и сродни на тях и занаятчии; водачи на МПС и подвижни съоръжения; монтажници и други.