46-годишен бивш безалкохолен шеф на известната в недалечното минало марка „Джокер" отива на съд за банкова измама за 85 000 евро и необявена в срок неплатежоспособност, съобщи вчера районният прокурор на Велико Търново Йордан Кожухаров, цитиран от в. "Борба". Схемата за източване на собствената фирма и респективно на кредитна институция с фалшив залог е много популярна у нас.
Наказателният кодекс обаче все още няма клауза за умишлен фалит, което е предмет на дебати в момента.
Предвиден е текст за фалит по непредпазливост, по който много измамници се измъкват от съдебно наказание, смята прокурор Кожухаров. Той е дал на съд Ангел Трифонов за банкова измама по чл. 210 от НК и за необявена в срок неплатежоспособност по чл. 227 б от НК. Обвинителният акт е внесен тези дни, а самият Трифонов е привлечен като обвиняем, но е отрекъл да има вина. Това обаче тепърва ще решава Темида.
„Джокер храни и напитки" е регистрирана през 2002 г., но затъва в дългове към клиенти заради конкуренцията. През 2006 г. фирмата натрупала близо 200 000 лв. дългове към клиенти и доставчици, но въпреки това не обявила неплатежоспособност в 15-дневен срок. По това време Ангел Трифонов успял да изтегли 350 000 евро кредит от Пощенска банка във Велико Търново. С част от парите погасил стари дългове, а друга сума оставил оборотна. Въпреки тези бизнес хватки борчовете растели и мъжът, който се оказа бивш съпруг на бивша областна управителка, тръгнал да търси други начини за оцеляване. Наел счетоводител, който му намалил борчовете, и през 2008 г. прехвърлил тази си фирма на мъж от Дряново. Пламен Петров на практика обаче „купил" куха фирма, а малко по-късно била открита съдебна процедура по несъстоятелност.
Междувременно Ангел Трифонов успял да подлъже отново банката и да изтегли втори кредит от 88 000 евро. За целта направил залог по документи за фалшива покупка от русенска фирма на бутилиращи и миещи машини. Банката се доверила, без да провери дали действително въпросните машини са в цеха в Поликраище, а Трифонов известно време плащал кредита. Банката обаче се усетила и сезирала полицията и прокуратурата за измамата. Тогава се оказало, че въпросната русенска фирма никога не е продавала такива машини, а фактурата е неистинска. На практика Трифонов бил спрял дейността на фирмата си в Поликраище, разпродал имуществото и банката се оказала напълно измамена, а новият собственик от Дряново пък бил осъждан за подобни мними сделки.
Според Търговския регистър „Джокер храни и напитки" е обявена в несъстоятелност със съдебно решение от 15 май 2009 г. Ангел Трифонов има още няколко действащи фирми, сред които и „Тринекс", която също била затънала в борчове и тепърва и за нея щяло да има обвинение по чл. 227 б. В същото време 46-годишният мъж бил на отговорна работа в известна търговска верига в старата столица. Адвокатът на Трифонов - Митко Минев, не знаеше за обвинението в банкова измама за 85 000 евро кредит и заяви, че клиентът му само не е обявил неплатежоспособност.