Бивш литовски премиер и бизнесмени посетиха АЕЦ в Калининград

26.05.2011 | 15:59
по статията работи:
Сергей Будилин потвърди, че руската страна е готова да се включи в строителството в съседните страни
Бивш литовски премиер и бизнесмени посетиха АЕЦ в Калининград

На 24 май председателят на Литовската народна партия Казимира Прунскене, бивш министър-председател на Литва, и представители на водещи компании от Литва посетиха строителната площадка на Балтийската АЕЦ в Калининград (Русия). В делегацията участваха Витаутас Банис, председател на Съвета на директорите, и Роландас Башкис, генерален директор на компанията „Ветруна”, както и Валери Шестак, директор на компанията "Апром". Делегацията посрещнаха Сергей Будилин, заместник-директор по инвестиционните проекти на Държавна корпорация "Росатом", Сергей Бояркин, директор на програмата на Дирекцията по капитално строителство на "Росатом", Игор Конишев, ръководител на Отдела за връзки с регионите на "Росатом" и представители на "Росенергоатом" и дирекцията на Балтийската АЕЦ.

След като разгледаха площадката, представителите на делегацията обсъдиха с домакините създаването на съвместна постоянна работна група за решаване на проблемите на по-нататъшното взаимодействие и участие на литовски фирми в строителството на Балтийската АЕЦ, съобщава Росатом.

Както заяви след срещата Казимира Прунскене, има големи перспективи за сътрудничество. "Има много неща, които да направим тук, и достатъчна възможност да реализираме дългогодишния си опит и потенциал, който от своя страна осигурява високо качество на строителството", каза Прунскене. "Убедихме се, че тази атомна централа е перспективна, надеждна и безопасна, което е много важно за нас като съседи", подчерта тя и добави, че в изграждането на АЕЦ "са важни не само финансите, но и ноу-хау и напредналите ядрени технологии”. Фактът, че "Росатом" създава модерна технология, беше потвърден от МААЕ”, припомни тя.

По повод на перспективите за строителството на АЕЦ в Литва Прунскене отбеляза, че страната много отдавна е решила да строи. "Но, за съжаление, този процес не се развива толкова бързо и активно, както в Калининградска област, където строителните работи са в ход. В Литва все още продължава търсенето на инвеститори, има несигурност относно вида на реакторите и това, кой ще бъде конструктор”, обобщи тя.
Виталис Банис от своя страна предположи, че не само неговата компания би участвала в проект като Балтийската АЕЦ: "Редица други компании имат опит, който може да помогне за откриването на общи икономически и технически решения за инфраструктурата на Балтийската АЕЦ”.

Заместник-директорът на Държавна корпорация "Росатом" Сергей Будилин потвърди, че руската страна е готова да се включи в строителството в съседните страни. По повод възможността за участие на чуждестранни инвеститори в проекта на Балтийската  АЕЦ, заместник-ръководителят на "Росатом” изтъкна, че това е първият подобен проект в руската ядрена индустрия. "Това е доказателство за нашата отвореност и желание да се превърнем в глобална ядрена компания. Споделихме с нашите литовски колеги своята готовност за открит диалог с всеки потенциален инвеститор, а формите на сътрудничество могат да бъдат разнообразни”, подчерта Будилин.

Балтийската атомна електроцентрала е основана на 25 февруари 2010 г. в Калининградска област. Тя е създадеан по проекта AES-2006 и ще има два реактора с обща мощност от 2300 мегавата. Първият реактор ще бъде пуснат в експлоатация през 2016 г., вторият - през 2018. Предвижда се централата да предоставя електроенергия за Калининградския регион и да продава в чужбина. За първи път в руската ядрена енергетика частни инвеститори, включително и от чужбина, са поканени да вземат участие в проекта, като делът за такова участие ще е не повече от 49%.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 18.11   1095 г. – Под ръководството на папа Урбан II във френския град Клермон започва Събор на католическата църква, на който е огласена Свещената война –...