Бизнесът поиска задържане на цените на тока до Нова година, кабинетът също е против поскъпване

21.06.2015 | 15:19
по статията работи: Десислава Маданска
Правителството ще редуцира разходите в държавната енергетика с по 10% годишно
Бизнесът поиска задържане на цените на тока до Нова година, кабинетът също е против поскъпване
Снимка: Thinkstock/Guliver

Цените на електроенергията да бъдат задържани на сегашните нива до Нова година. Това заяви изпълнителният председател на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев по повод очакваното сериозно увеличение на цената на тока за индустрията. Големите работодателски организации Българската стопанска камара (БСК), Българската търговско-промишлена палата (БТПП), Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и Конфедерацията на индустриалния капитал в България (КРИБ), както и Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) твърдо се противопоставиха на увеличението на тарифите за бизнеса, което готви Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) от 1 юли.

Друг проблем на енергетиката, от който страда бизнсът в България, е непрофесионалното ръководене на сектора, посочи Данев. Също така в годините са се натрупали и стратегически грешки като договорите с американските ТЕЦ-ове в комплекса  „Марица Изток”, ВЕИ-тата и др. Според него сектор „Енергетика” в България е много болен икономически. По думите на Данев със задържането на цените до края на годината, той може да бъде излекуван.

Бизнесът поиска още да бъде съставена пътна карта, която да определи стъпките за реформиране и стабилизиране на енергетиката настоява бизнесът в България. Работодателските организации смятат, че по този начин бизнесът няма да бъде натоварен да плаща за дефицитите в системата.

Пътната карта трябва да съдържа конкретни стъпки как да се излезе от тежката ситуация в сектора, стана ясно от думите на председателя на БФИЕК Константин Стаменов, цитиран от БГНЕС. Проблемите пред сектор „Енергетика” са големи и се дължат на различни фактори, стана ясно от думите му. От една страна в България разликата между цената на тока на едро и на дребно е едва 70%, докато в ЕС това съотношение е между 2,5 и 4 пъти, посочи Стаменов. В същото време добавката за задължения към обществото, която именно ще натовари цената на тока за бизнеса от следващия месец, е най-скъпа у нас.

Бизнесът е готов да помогне на държавата за справянето с проблемите в енергетиката, стана ясно от думите на Васил Велев от АИКБ. Бизнес организациите са готови да излъчат свои екипи от специалисти, които да покажат къде са грешките и как да бъдат коригирани. Освен това експертите ще посочат и къде в сектора има резерви, които да не позволят повишаване на цената на тока. Такива например са неефективно и вредно управление, многото кражби, неспазването на закона и т.н., посочи Велев. Така се стига до ситуацията сега, при която бизнесът вече не може да поеме повече увеличение на цената на тока.

„Брашненият чувал не може да бъде изтупан повече”, казва Велев.

Той допълни, че волно или неволно пред обществото е било представено, че цената на тока ще се увеличи с 1-2%. Това обаче важи само за бита, а за бизнеса поскъпването ще е между 13 и 18%. Ако цените на едро се вдигнат с толкова, това означава, че ще има и поскъпване на дребно, смята Велев.

Според Цветан Симеонов от БТПП с предложените промени в цените от 1 юли отново се получава субсидиране гражданите за сметка на фирмите. Освен това при изготвянето на проекторешението за новите тарифи никой в КЕВР не е помислил и за малките и средни предприятия.

Ако исканията на бизнес организациите не бъдат приети, от следващия петък, 26 юни, всички заводи в България ще преминат към протест под формата на спиране на производството за по 1 час на ден.

След края на спешно свиканото съвещание за цените на тока в Министерски съвет, продължило няколко часа, вицепремиерът Томислав Дончев заяви, че българското правителството е против повишаването на цената на електроенергията.

"Призовавам всички, които вземат решения и предстои да вземат такива, с действията си да не подхранват съмненията, които битуват в голяма част от българското общество, че политици имат интереси в енергийния сектор и по-специално производството на енергия от възбновяеми източници и за това търсят най-лесните решения", обясни Дончев.

По думите му най-лесното решение, когато има свръх подпомагане или производство, то с разходите да бъде товарен потребителят.

Според него, ако някой има основание да търси отговорност от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), то това е българският парламент. Той призова депутатите да организират дискусия в пленарна зала заедно с енергийния регулатор, където всички политически сили да имат възможност да се запознаят с причините за доклада от комисията, с данни от анализи и да бъде коментирано направеното предложение от КЕВР за поскъпване на тока от следващия месец.

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова отбеляза, че ще бъде обсъдена възможността по-голям кръг от бизнеса да могат да се възползват от преференциите на наредбата за облекчаване на тежестта върху индустрията. Наредбата, която е предназначена да регламентира намаляването на тежестта върху индустрията по отношение на изкупуването на електрическата енергия от ВЕИ-тата, вече е на обществено обсъждане.

"Това, което получаваме като становище и сигнали към настоящия момент е свързано с исканията да бъде разширен кръгът от лицата, които биха могли да се възползват от тези преференции", заяви Петкова.

Тя обясни, че ще бъдат обсъдени всички варианти и възможности, така че един по-голям кръг от индустрията да могат да се възползват от тези преференции.

Петкова посочи, че правителството се е обединило около необходимостта от приемане на мерки от компетентността на правителството в енергийния сектор.

заедно с намаляването на административните разходи в държавната енергетика с 10% всяка година в рамките на три години, това са мерките, които правителството може да предложи. 

"НЕК като част от държавната енергетика възрази по отношение на доклада за определянето на цените на тока. Това е доказателство за обективните самостоятелно взети от КЕВР решения", подчерта министърът.

По думите й първата необходимост, която е отчетена като приоритет по време на съвещанието в Министерски съвет, е намаляване на разходите в държавната енергетика.

"Ще бъдат редуцирани с по 10 % всяка година в рамките на три години", отбеляза Петкова.

Според Томислав Дончев ситуацията е сложна и не би трябвало да се предприемат прибързани действия, а да се следват всички принципи и законодателството. Затова и от гледна точка на гарантиране на по-голяма справедливост, ще се предприемат мерки за намаляване на разходите в държавната енергетика - БЕХ и НЕК, добави той.

Вицепремиерът Томислав Дончев призовава ЕК да приключи по-скоро с проверката си, като посочи, че правителството оказва съдействие, като предоставя всички нужни данни.

"Можем да поемем редуциране на разходите в порядъка на 10%, което ще подпомогне ситуацията. Второ по отношение на контрол и функция на държавата - проверка на вложените и направени разходи на ВЕИ-тата, да се сравни с очакваните - това вече се прави. Множество проверки са започнати, резултатът от тези проверки ще бъде на разположение на КЕВР, когато са готови, но като ангажимент на държавата се прави. На трето място има стартирала проверка от страна на ЕК, на разположение сме на служите на ЕК те получават цялата информация. Призовавам службите на комисията да приключат проверката по-скоро. Това би ни помогнало в търсенето на решение. Четвърто, България има независим регулатор, той е функция на парламента. Всички политически сили без една са представени, каза Дончев.

Министър Петкова заяви още, че очаква резултатите от проверките на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) във всички енергийни предприятия ще са готови в следващите две седмици, добави "Фокус".

"Очакваме проверките на Агенцията за държавна финансова инспекция, която е контролен орган на изпълнителната власт. Знаете, че с промяната в Закона за енергетиката за първи път се предвиди възможността Агенцията за държавна финансова инспекция да извърши проверки във всички енергийни предприятия, така че да могат да бъдат проверени на практика реално извършените разходи, реално извършените инвестиции от тези предприятия, за да може да се прецени дали цената, която е определена при произвежданата от тях електрическа енергия е адекватна на разходите за инвестиции, които те са извършили", обясни Петкова.

Тя добави, че след като резултатите от инспекцията станат ясни, те ще бъдат предоставени на КЕВР, която може да предприеме конкретни решения.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 18.03   37 г. – Римският сенат анулира завещанието на Тиберий и обявява Калигула за император. 731 г. – Започва понтификатът на папа Григорий III. 922 г. –...