Председателят на Съвета проф. д-р Коста Костов заяви, че са напълно удовлетворени от работата си и това, което са създали е било изцяло прието.
Това са 400 страници на хартиен носител. Продуктът има три раздела - в първия са рагледани препоръки към извънболничната помощ, в ъв втория - препоръки към болнични заведения, към третия има общи принципи за поведение и вземане на мерки.
- Медицинският съвет се обединява около становището, че прилаганите мерки за физическа и социална изолация са наложителни. В течение на епидемията същите могат да бъдат преосмислени и при благоприятното развитие - олекотени.
- Съветът възприема, че диагнозата на инфекцията с COVID-19 се основава на PCR тестове, а епидемологичното проследяване може да се осъществи чрез комбинираното използване на всички останали в страната на лабораторни методи. Липсата на единно становище в ЕС относно надежността на скирнинговите бързи тестове ограничава употребата им.
- Съветът е единен, че е наложително към предприетите мерки да бъдат добавени практически изпълними алгоритми и стъпки, касаещи диагностиката, лечението на болестта и усложненията.
Здравният министър Кирил Ананиев заяви, че всички медицински и немедицински кадри, които са на първа линия ще получат чисто допълнително възнаграждение от 1000 лв. Това на практика означава, че ще получат на практика 1537 лв.
Това са 1700 медицински и немедицински персонал в 34 лечебни заведения, което е 2,6 млн. лева.
3,4 млн. ще получат хората, които работят в центровете за Спешна помощ, РЗИ-тата и Националният център за заразни и паразитни болести.
Ананиев заяви, че ще предложи на МС да приеме проект на решение, с който да одобри договор с МЗ и китайската национална фармацевтична корпорация за външна търговия доставка на хидроксихлорофин сулфат и азитромизин-таблетки. Тези лекаства в своята комбинация дават добър ефект, каза здравният министър.
Премиерът Борисов заяви, че ако три дни има намаляване на болните, ще се издърпат мерките назад. Световната практика е, че изолацията трябва да продължи и затова го правим, каза още той.
Има по света оптимистични варианти, че до седмици ще се създадат достатъчно надеждни тестове. Следва технологично време, за да дойдат на пазара. Знаем, че ще дойде такова време- след платото, когато масово трябва да тестваме хората. Когато имаме - ще тестваме по 20-30 хиляди на ден, каза Борисов.
Следващите две-три седмици ще е пикът на COVID-19. Все по-тежко ще става, допълни премиерът.
По повод слагането на маски Борисов е категоричен, че най-малко, ако си болен, маската ще предпази другите.
Той е възложил 2 млн. маски да се произведат и да се раздадат без пари.
Премиерът заяви още, че ГЕРБ ще предложи замразяване на депутатските заплати.