Бургаски ученици с отличие от университета в Принстън

30.11.2011 | 14:38
по статията работи:
Купата за второ място в комплексното класиране на елитната надпревара PUMaC
Бургаски ученици с отличие от университета в Принстън

Поредното световно състезание по математика беше превзето от възпитаниците на ПМГ „Акад. Никола Обрешков" в Бургас.

Купата за второ място в комплексното класиране на елитната надпревара PUMaC, организирана от университета в Принстън, се нареди до десетките отличия, завоювани от учениците в последните години.

Само преди дни 8 ученици от 11 и 12 клас на математическата гимназия се завърнаха от САЩ, където премериха знания с отбори от цял свят. Най-добре представилият се от бургаската група е дванадесетокласникът Давид Койчев, завоюва медал и пето място в индивидуалното класиране в раздел „Теория на числата".

В раздел „Алгебра" отличен резултат е показал и Росен Рачев, също от 12 клас, който се нарежда десети от над 300 участници.

В отбора влизат още единадесетокласниците Стоян Ефтимов, Нели Чонгова, Стоил Янчев, Калоян Зайков, Златина Вълкова и Галина Кирчева и ръководителите Йовка Николова от ПМГ и Пенка Георгиева, преподавател в Бургаския свободен университет. Всички заедно формират тимa-мечта, каквото и име носят по време на състезанието- Burgas' dream team.

По-малко от месец и половина е продължила подготовката на бургаските представители. В началото на октомври, след тежък подбор, е определена осмицата, която ще пътува за Америка. Следват дълги часове интензивно решаване на задачи. За разлика от българския начин на изпитване, където малко задачи се решават за много време и резултатът трябва да е идеално обоснован, на състезанието в Принстън изискването е максимална ефективност за минимално време, а точки се дават само за верен отговор. Така обикновена техническа грешка или моментно невнимание може да струва много.

Състезанието PUMaC се провежда в две девизии А и B, като отборите, които участват за първи път- като бургaския, са задължително в B девизия. Състезанието е разделено на четири компонента- Power test, който се получава и решава 5 дни предварително; индивидуално представяне по две теми и отборен тест. Така надпреварата започва много преди участниците да са стъпили на американска земя, често с теми, неизучавани в учебния материал. Тази година предварителният тест е бил на тема проективна геометрия, където бургаските матемтици „отвяват" конкуренцията и печелят първото място.

В Принстън, състезанието започва от втория компонент- индивидуалното представяне. В него всеки участник избира 2 теми от обявени 4- геометрия, алгебра, комбинаторика и теория на числата, като за всяка тема се дава по един час, а почивката между двете е само пет минути. Математическият маратон продължава с отборен тест едва 15 минути след индивидуалното състезание. Той включва 27 задачи и трае 25 минути. Резултатите от четирите компонента формират комплексното класиране, където бургаският дрийм тийм е изпреварен единствено от отбора на многомилионния Пекин. Перфектната организация е позволила цялото състезание, включително излизане на резултатите и класирането да бъдат проведени в един ден.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 05.11   1414 г. – Открит е Констанцки събор на Римокатолическата църква, който слага край на Папската схизма. 1605 г. – Осуетен е опит за атентат срещу Камарата на...