България няма да посочи дата за започване на преговори с Македония за членството й в Европейския съюз (ЕС), съобщиха от прессекретариата на президентската
институция. Позицията на България на предстоящото заседание на Европейския съвет в Брюксел в четвъртък относно определянето на дата за старт на преговори за членство
на Македония са обсъдили президентът Росен Плевнелиев и премиерът Бойко Борисов.
Съветът по общи въпроси ще разглежда евентуалното определяне на дата за начало на преговорите, но на среща на посланиците миналата седмица България, Гърция, Франция са подчертали, че това ще бъде
прибързано.
Перспективата за еврочленство ще се отключи не чрез пропаганда и „маркетингови кампании", а чрез реални действия за засилване на добросъседските връзки между България и Македония, смятат президентът и премиерът.
За да се постигне напредък в тази посока, България предложи на Македония двете страни да подпишат Договор за добросъседски отношения, приятелство и сътрудничество върху принципите на Декларацията от 1999 г., да се постигне договореност за съвместно честване на бележити личности и събития от общата ни история и да се прекрати антибългарската кампания и подмяната на исторически факти.
Позицията, която беше много ясно изразена и от външния ни министър още преди няколко седмици - Скопие ще има пълната подкрепа на София едва след като България получи доказателства, че Македония изпълнява договорките за добросъседски отношения, съобщава БНТ.
Очакваше се днес министрите от Европейския съюз да решат, че Македония може да започне преговори през юни, но това решение може да бъде взето единствено с пълно единодушие. Засега България не е доволна от това, което чува от Скопие.
„Пак повтарям - за България е важно това, което говорим през последните месеци... не е в духа на европейските ценности“, каза министърът на външните работи Николай Младенов.
Европейската комисия четири пъти дава мнение, че Македония е готова за начало на преговорите, но Съветът не е съгласен с това. Ситуацията е аналогична с приемането на България и Румъния в Шенген.
Що се отнася до Македония, не трябва да се забравя и твърдата опозиция на Гърция заради спора за името. Вероятността за постигане на компромис днес е малка, но все пак има теоретична възможност да бъде решено да бъде дадена дата, а различията между Македония и държавите с негативна позиция да бъдат изчиствани в ход. Очаква се резултатът да стане ясен вечерта.