България и Унгария се обявиха за запазване на досегашния размер на европейската подкрепа за сектор "Вино"

23.11.2007 | 13:36
по статията работи: Петър Чернев
Възможно е България и Румъния да бъдат включени в бъдещ проект, който да наследи проекта "Farland"
България и Унгария се обявиха за запазване на досегашния размер на европейската подкрепа за сектор "Вино"

На 22 ноември 2007 г. министърът на земеделието и продоволствието Нихат Кабил се срещна с министъра на земеделието и развитието на селските райони на Унгария Йожеф Граф в Будапеща. Министър Кабил е на тридневно посещение в Унгария по покана на унгарския си колега. Той проведе срещи и с председателя на Разплащателната и интервенционна агенция на Унгария Миклош Маргиттаи и председателя на Агенцията за селскостопанска администрация към Министерство на земеделието на Унгария Йеньо Мадари и взе участие в заключителната конференция на проекта Farland (Бъдещи подходи за управление на земята). Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на земеделието и продоволствието.

По време на срещата министър Кабил и министър Граф обсъдиха комюникето от ЕК до Съвета на Европейския съюз и Европейския парламент относно подготовката за междинния преглед на реформата на ОСП /Health Check/. Те изразиха подкрепа на инициативата на министъра на земеделието на Чехия за провеждане на среща на министрите на земеделието на новите държави членки на ЕС с цел изработването на обща позиция относно прегледа на ОСП.

Министър Кабил и министър Граф изразиха резерви относно предложението за задължителната модулация - прехвърляне на средства от І-ви стълб на ОСП (директни плащания) към ІІ - ия стълб (развитие на селските райони), тъй като това би довело до необходимостта от осигуряване на допълнителни средства от националните бюджети под формата на съфинансиране.

По време на срещата бе коментиран и въпросът за отлагане на крайния срок за пълно прилагане на системата за кръстосано съответствие с две години, съответно до 2013 г. за 10-те нови държави членки и 2016 г. за България и Румъния и постепенно увеличаване на млечните квоти с 5% през следващите години до премахването им през 2015 г., с цел осигуряване на плавно адаптиране на сектора към новите пазарни условия.

Двамата министри разгледаха и въпроса за подпомагане на тютюнопроизводството и икономическото състояние на районите, в които няма подходящи условия за отглеждане на алтернативни култури.
Те изразиха обща позиция срещу предложението за прехвърляне на компетенциите относно одобряването на енологичните практики от Съвета към Комисията. И двете страни подкрепят запазването на бюджета за подкрепа на сектор Вино на същото равнище – 1,3 милиарда евро, като всяка държава-членка на ЕС да има възможност сама да определя как ще разпределя средства между отделните мерки за подпомагане.
Министър Кабил направи предложение за осигуряване на допълнителни стимули за младите фермери от Европейския фонд за развитие на селските райони чрез предоставянето на по-голяма помощ при навлизане в сектора и по-висок процент на разходите, финансирани от този фонд.

По време на срещите на министър Кабил с министър Граф и г-н Маргиттаи бяха очертани областите, в които може да продължи бъдещото сътрудничество между двете агенции на Унгария с МЗП и Разплащателната агенция.

Министър Нихат Кабил представи българския опит и бъдещите намерения и перспективи по отношение на интегрираното развитие на земеделските земи в страната и тяхната консолидация по време на дискусия на Кръгла маса на тема „Управление на земеделските земи и развитие на селските райони”, която се проведе в рамките на заключителната конференция на проекта Farland. На заключителната конференция бяха поканени България и Румъния като потенциални бъдещи участници в нов проект, който да продължи бъдещото развитие на постигнатото от проекта Farland.

Проектът Farland е финансиран от програмата на ЕС за подпомагане на Европейската регионална политика. Основната му цел е стимулиране на разработването на техники за интегрирано развитие на земите в съответствие със съвременните и бъдещите нужди на регионалните и националните власти, въз основа на взаимното партньорство и споделяне на опит.

Проектът е започнал преди две години и половина и е осъществен от седем партньора – Нидерландия, Фландрия, Унгария, Португалия, Галисия, Северна Вестфалия и Литва.

В края на заседанието участниците приеха декларация за продължаване и разширяване на сътрудничеството в областта на интегрираното управление на земите.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...