България е на 7-ма позиция от общо 15 държави, които имат потенциал да привличат производствени дейности, сочи данните на консултантска компания.
При изготвянето на класацията на “Кушман енд Уейкфийлд” са взети предвид разходите за труд, достъпът до пазари, рискът от природни бедствия, цените на тока и на имотите. В нея обаче не се уточняват критериите, по които са подбрани страните в класацията, коментират от „Труд“.
На първо място в класацията е Естония, следвана от Виетнам, Литва и Филипините. България е на трето място сред европейските държави. След нас са Унгария, Словакия и Чехия.
Според експерта Владимир Гюрджиев сред причините България да е напред в класацията са нивата на данъците, както и твърде ниският риск от природни бедствия като наводненията и снежните бури, които значително затрудниха Западна Европа през последната зима.
Друга причина според Гюрджиев за високия потенциал на България са ниските разходи за труд.
Статистиката излиза в светлината на плановете на правителството за реиндустриализация на България, която да изведе икономиката от кризата.
Наред с това в Европейският съюз тече мащабен дебат, чиято цел е една четвърт от БВП на държавите-членки на ЕС да се създава от индустрията за един достатъчно дълъг хоризонт.
За България това ниво е почти изпълнено, тъй като българската индустрия е някъде около 26% от БВП, посочи днес вицепремиерът Даниела Бобева.