Българските граждани, подобно на тези от държавите-членки на ЕС, няма да се нуждаят от виза за краткосрочни посещения в Сърбия и Черна Гора. Те ще могат да пребивават на територията на страната без визи за срок до 90 дни в рамките на 6 месеца от датата на първото влизане. Това предвижда одобрения от правителството проект на Спогодба между България и Сърбия и Черна гора за взаимни пътувания на гражданите, като основа за водене на преговори, съобщи правителствената информационна служба.
С нейното сключване България ще приведе своята правова база в съответствие с тази на ЕС. Проектът предвижда още значителни облекчения в условията и процедурите по издаването на визи за широк кръг граждани на Сърбия и Черна гора. Те отразяват желанието на страната ни за взаимноизгодно партньорство и развитие на сътрудничество във всички области. Според документа визите за граждани на Сърбия и Черна гора ще се издават без събиране на такса за молба и такса за виза при краткосрочен престой. При привилегировани условия и кратки срокове ще се издават визи на организираните туристи, на представителите на бизнес-средите, както и на шофьори на камиони и автобуси, на членовете на влаковите и локомотивни бригади, на пощенските служители. Тези категории граждани на Сърбия и Черна гора ще получават многократни визи за срок от 1 година. В кратки срокове ще се издават визи при посещение на тежко болен член на семейство, при придружаване на товар от хуманитарна помощ, при необходимост от участие в досъдебно и съдебно разследване на територията на България.
Спогодбата предвижда членовете на морските екипажи и на въздушните екипажи от гражданска авиация, както и спасителните екипи при катастрофи и природни бедствия да се освобождават от задължение за виза. Притежателите на дипломатически и служебни паспорти, служители в дипломатическите, консулските и търговски представителства ще могат да влизат и пребивават на територията на страната също без искане за визи. Според проекта Спогодбата трябва да влезе в сила от датата на пълноправното членство на България в Европейския съюз. /Източник: БГНЕС