Бюджетната комисия окончателно отхвърли задължителното подаване на данъчни декларации за физически лица по интернет. Това стана при гласуването на второ четене на промените в данъчните закони.
За бизнеса интернет декларациите ще са задължителни, но от 2018 година, а не от догодина, както първоначално бе планирано.
От догодина данъчните ще осигурят помощ и за бизнеса, и за гражданите за електронно деклариране, обясни Галя Димитрова от Приходната агенция.
"Подаването на хартиен носител на тези декларации става или в нашите офиси, или в пощата. Ние имаме възможност да създадем специални работни места, които да подпомагат гражданите, които нямат интернет в къщи, нямат технически средства и не могат да го направят", заяви тя.
Ако подадем декларацията си онлайн, ще можем да използваме до 5 процента отстъпка от данъка за довнасяне, но до 1000 лева. До 30-и септември, тоест пет месеца след края на данъчната кампания, ще можем да правим корекции в декларациите си.
Росен Иванов от данъчните заяви, че в момента се работи по софтуер, който да помага на хората. Те да видят какво са декларирали за тях като изплатени доходи предприятията, тоест аз не мога да си въведа ЕГН-то някъде и да видя кои компании какви доходи са ми изплатили: оттук – хонорар, там – наем. Да не се налага после да ме вика данъчната администрация да предекларирам някакъв забравен хонорар.
От догодина ще можем да подаваме декларация за доходите на починали близки.
Не целта е да тормозим някой, а да позволим лесен начин за установяване на този дълг, за да могат наследниците да го платят, ако желаят, или да си възстановят някаква сума надвнесена, ако имат, защото това също не е толкова рядък случай, между другото.
1 процент от годишната данъчна основа може да ни бъде приспадната, ако получаваме всичките си доходи по банков път и правим поне 80 процента от разходите си по същия начин.