В Русе разработват програма за популяризиране на пещерата "Орлова чука"

14.09.2006 | 10:06
по статията работи: econ.bg
Целта е на областната управа е да се разкрие туристическия потенциал на региона

По инициатива на областния управител на Русе Мария Димова започва разработване на обща програма за развитието на туризма във втората по дължина в България пещера – "Орлова чука". Създаването на обща визия за пещерата "Орлова чука" е етап от цялостната промоция на туристическия потенциал на региона, каза областният управител.

Проектите ще съдържат мерки за пътна рехабилитация, ремонт на туристически заслон, залесяване и проект за туристически маршрут. Готово е предложение до министъра на околната среда и водите за примерен режим за дейностите в пещерата Орлова чука. Чрез него вътре в пещерата се забранява замърсяването, пробиване и разширяването на отворите, използване на експлозиви, шум над  45 Leq (dBA), палене на огън и опушване с дим, снемане на филми без разрешение от Министерство на околната среда и водите, изнасянето на елементи от пещерната структура, безпокоенето, упойването, улавянето, убиването, пренасянето, задържането в плен в пещерата на животните, които обитават пещерите постоянно или временно, през всички фази на тяхното развитие и т. н. Създава се и режим на посещенията и те се  забраняват от 1 ноември до 1 април. Забраняват се и много различни дейности в околностите на природната забележителност, сред които е и дори събирането на гъби.

Пещерата "Орлова чука" се намира на 35 км южно от Русе, на 2,5 км от местността Пепелина и на 11 км от град Две могили. Открита е случайно от овчарчета през 1941 г. Предните й части са благоустроени през 1957 г. Сега пещерата е обитава от 15 вида пещерни животни, сред които 10 000 прилепа от пет вида. От 1965 г. пещерата е обявена за музеен резерват, а от 1978 г е в списъка на археологическите паметници в Русенски окръг. Дължината на галериите й е над 13 км , като по този показател тя заема второ място в България и първо в северната част на страната.

През 1961 г. тук са извършени археологически разкопки под ръководството на един от големите познавачи на българската праистория – Николай Джамбазов, представител на БАН. Направен е сондаж с максимална дълбочина 4,40 м, следствие на което са разкрити археологически свидетелства от няколко епохи, разположени в шест различни по състав културни напластявания. Благодарение на това става известно, че първото заселване на човека в пещерата е в средата на старокаменната епоха и е използвана чак до ранножелязната епоха.

Първите четири пласта са отнесени към старокаменната епоха. В тях са намерени няколко фрагментирани и цели кремъчни сечива, които са характерни за средния палеолит и имат различно предназначение. Друга част от артефактите представляват кремъчни стъргалки, предимно с неправилна форма и изработени от жълт кремък. Освен тях в нишата до входа на Орлова чука са открити и останки от пещерна мечка. Във връзка с тази ситуация изследователят Джамбазов изказва хипотезата, че тук вероятно е  извършена през дълбоката древност някаква култова церемония. Последният най-горен културен пласт съдържа незначителен брой фрагменти от керамични съдове със сивочерен цвят, което е показател за поселение тук и през желязната епоха и подсказва за краткотрайност на живота в пещерата по времето на траките. / в. "Форум"

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...