Двудневна международната работна среща "Електронните инфраструктури в Югоизточна Европа: планиране и визия", започна днес в столичния хотел "София", съобщават от МТИТС.
За Изпълнителна агенция "Електронни съобщителни мрежи и информационни системи" този проект, свързан с Пан-Европейската инициатива за научно развитие и за създаване на политики за регионално развитие на електронните инфраструктури, е от съществено значение за доброто сътрудничество и координацията между държавните институции и научните звена на страните от региона на Балканския полуостров, каза изпълнителният директор Деян Дънешки. Той изрази увереност, че днешната среща ще допринесе за по-добрите взаимоотношения между партньорите в проекта, обединени от общоевропейската политика за координирано развитие на ИКТ-политиките, насочени към развитието на електронна инфраструктура за научни цели и споделянето на създадените ресурси за общи научни изследвания и проекти.
В своето приветствие към участниците, заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Първан Русинов подкрепи реализацията на проекта, като стъпка за постигане на синхрон между политиките за развитие на електронните инфраструктури в Югоизточна Европа.
На днешния международен форум присъстваха Уим Янсен, ръководител проекти в дирекция "Информационно общество и медии" - GEANT и инфраструктури към ЕК, Радул Новович, зам.министър на информационното общество на Черна гора и Михаела Якоб, заместник-министър на информационните технологии и съобщенията на Молдова. Те разгледаха Българския суперкомпютърен център, разположен в сградата на Агенцията, който експлоатира и осигурява достъп до суперкомпютър IBM Blue Gene/P.
По време на двудневната среща със свои презентации за развитието на електронните инфраструктури до момента ще се представят експерти от десетте страни, партньори по проекта. Българските участници в SEERA-EI са Изпълнителната агенция „Електронни съобщителни мрежи и информационни системи" към МТИТС и Института по паралелна обработка на информацията към БАН.
Участието на България е в съзвучие с препоръките на ЕС за значително разширяване на научната електронна инфраструктура при използването на високоскоростен интернет, и за допълнителни инициативи за съвместни програми за научни изследвания, взаимно допълващи се международни софтуерни и технологични стратегии за сътрудничество, развитие и утвърждаване на инфраструктурата за целите на научни изследвания и иновации в Европейски мащаб.