Валутните резерви на износителите на петрол спаднаха до най-ниското ниво за десетилетието

27.06.2017 | 09:15
по статията работи: econ.bg
Най-големи загуби е понесла Венецуела – валутните й резерви са се сринали с 90% от пиковото ниво
Валутните резерви на износителите на петрол спаднаха до най-ниското ниво за десетилетието
Снимка: БГНЕС

Валутните резерви на най-големите страни, износителки на петрол спаднаха до най-ниското ниво за десетилетието към края на 2016 г. В края на 2016 г. общите международни резерви на 13-те големи страни, износителки на енергоносители, според оценката на Международния валутен фонд са били от порядъка на 967 млрд. долара – което е минимума от 2006 г. В пика през 2013 г.  нивото е било от 1,26 трлн. долара, писа в. "Файненшъл таймс".

Намаляването на запасите отразява всички проблеми, стоящи пред държавите, добиващи нефт, включително намаляването на влиянието им на световната арена и необходимостта от диверсификация на икономиката в кратки срокове – до тогава, докато запасите от ликвидност се изчерпят.

Най-големи загуби е понесла Венецуела – валутните й резерви са се сринали с 90% от пиковото ниво. В Либия се наблюдава спад с 45% от пика. В Алжир е регистрирано намаление на резервите с 41% в сравнение с края  на 2013 г., в Нигерия – с 38%, в Ангола – 30%, в Катар – с 29%, в Казахстан – с 22%.

Държавите от Персийския залив, включително Саудитска Арабия, ОАЕ и Кувейт са използвали малко от валутните си резерви за борба с последствията от ниските цени на петрола, тъй като бюджетните им дефицити са били малки, а пониженията от постъпленията от нефтогазовия сектор до известна степен са компенсирали инвестиционните доходи.

Намалението може да продължи на фона на възобновяването на слабостите на петролния пазар.

„Очаквам, че при 45 долара за барел, резервите продължават да спадат“, отбелязва главният икономист на  Renaissance Capital Чарлз Робъртсън. В понеделник цената на петрола сорт Brent  се държи на нивото под 46 долара за барел, а на WTI – 43,2 долара за барел.

Директорът към Центъра за изследвания към Персийския залив Gulf Research Center Джон Свакиандис смята, че „опитите на големите страни износителки на петрол да ограничат разходите и да повишат приходите от нефт“ може да изиграят важна роля и да спрат по-нататъшното намаление на резервите.

На фона на ниските цени на енергоносителите, дефицитът в бюджета в страните износителки на петрол нараства значително – в Бруней – до 21,9% от БВП, в Бахрейн – до 17,7% от БВП, в Саудитска Арабия – до 16,9% от БВП, във Венецуела – до 14,6% от БВП.

Катар, Саудитска Арабия, ОАЕ имат достатъчно резерви за цялото време, необходимо за диверсификация на икономиката, смята икономистът от Capital Economics за Близкия Изток  Джейсън Туви. Той отбелязва, че темповете на намаляване на резервите в тези държави вече започва да се понижава. Едновременно с това той се опасява, че Оман и Бахрейн в близко бъдеще може да поискат финансова помощ от страна на по-осигурените държави.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 18.11   1095 г. – Под ръководството на папа Урбан II във френския град Клермон започва Събор на католическата църква, на който е огласена Свещената война –...