Глобата за изкупуване или търговия с отпадъци от черни или цветни метали без лиценз да се увеличи пет пъти и да стига до 100 000 лв. Това предвиждат промени в Закона за управление на отпадъците на кабинета, които парламентът одобри на първо четене. Същите санкции са записани и в проект за промени в Наказателния кодекс, внесен от депутати от ГЕРБ. Сега законът предвижда прекупвачите на метали, които нямат лиценз или нарушават лиценза си, да се наказват с лишаване от свобода до 5 години и с глоба от 1000 до 20 000 лв. Управляващите искат да се запише, че минимумът затвор може да е една година, а глобата - от 5000 до 100 000 лв. Предвижда се изнасянето на търговията на площадките за дейности с металосъдържащи отпадъци извън жилищните зони на населените места.
Основни са мерките, които ограничават броя на площадките в страната, коментира екоминистърът Нона Караджова, като допълни, че освен положителния ефект, че площадките за черни и цветни метали ще се изнесат от градовете, по този начин ще се ограничи многократно броят им. Това по думите й ще е улеснение и за контролните органи, защото 200-300 обекта се контролират много по-лесно от няколко хиляди, предаде Dariknews.bg.
„Всички ние в ежедневието сме свидетели на кощунствата и вандализма, който се осъществява от определена група хора. Като парадокс ще ви съобщи нещо, което е стигнало до мен: в Калофер бе откраднат бюстът на Христо Ботев, който беше дарение от китайското посолство. Наистина е крайно време това да престане да царува в нашето общество, да се посяга върху шахти, жп рилси, кабели", каза Йоана Кирова от ГЕРБ.
"Искам да обясня това, което правим, по най-простия начин: синът ви или съответно дъщеря ви ви донася двойки и вие, вместо да смените мотивацията и да разберете защо носи двойки, решавата да го биете ежедневно, дано стане отличник", коментира Петър Димитров от БСП.
Проектът за промени в Наказателния кодекс предвижда също увеличаване на санкциите за кражба на електроенергия и вода. Предлага се с 5000 лв. да се увеличи глобата за тези, които неправомерно се присъединят към електропреносна мрежа, към газотранспортна, топлопреносна, водоснабдителна система или за хората, които променят показателите на измервателните уреди. Така санкцията вече ще е до 15 000 лв., а при повторно нарушение - до 20 000 лв. Предвижданият затвор пък ще е до 5 години а не както досега - 3 години.