Вероятно ще има нови изисквания за капиталовата адекватност на банките

08.11.2011 | 16:55
по статията работи: Петя Бързилска
Страните от Г-20 имат планове за увеличение на резервите на банките с около 2%
Вероятно ще има нови изисквания за капиталовата адекватност на банките

Банките Citigroup, JPMorgan, BNP Paribas, Royal Bank of Scotland Group и HSBC Holdings (HSBA) може би ще увеличат с 2,5% капиталовата си адекватност, предаде Bloomberg, позовавайки се данните от предварителен списък на международните регулатори.

Списъкът е изготвен във връзка с плановете на страните от Г-20 за оказване на натиск върху банките, чиито фалит може да навреди на световната икономика. Според плана банките трябва да увеличат резервите си в рамките на 1% и 2.5% над минималното ниво, определено от споразумението Базел III. Американската Bank of America, британската Barclays и най-голямата банка в Германия Deutsche Bank вероятно ще трябва да увеличат капиталовата си адекватност с 2% над сегашното ниво.

Според специалисти предприемането на тези мерки ще означава, че по-големите банки ще трябва да плащат повече, за да си позволят да бъдат големи. По този начин ще се създаде стимул за големите банки да крият още по-голям риск, за да намалят допълнителната тежест.

Международните регулаторни органи подчертаха, че списъкът е предварителен и ще бъде многократно преработван преди да влезе в действие през 2016 г. Базата за изготвянето му са данни от края на 2009 г., които според Базелския комитет за банков надзор не са „достатъчно надеждни или пълни“ и могат да повлияят върху точността на изчисленията. Кредиторите вече са били помолени да предоставят данните от края на 2010 г., за да се състави по-точен списък.

Опростеният вариант на списъка, който включва 29 банки, не определя процента  на повишение на капиталовата адекватност индивидуално за всяка банка. Той беше публикуван от Борда за финансова стабилност на Международния валутен фонд на 4 ноември тази година. Кредитори като SBS Holdings и BNP Paribas предупредиха регулаторите, че мерките могат да ги накарат да ограничат предлагането на кредити и подпомагането на международната търговия. Плановете бяха публикувани след одобрение от лидерите на страните от Г-20 миналата седмица във Франция.

Националните регулаторни органи имат властта да променят мястото в списъка на банките под тяхна юрисдикция. Те трябва обаче да докажат, че изчисленията на Безелския комитет могат да бъдат отменени.

Допълнителният процент на увеличение на основния капитал ще бъде приложен над процента на минималните капиталови изисквания на банките. Изискванията бяха определени от международните регулатори миналата година със стандарта Базел III, който увеличи с повече от три пъти основният резерв на банките. А съгласно намеренията на Г-20 един допълнителен буфер означава, че кредитните институции ще бъдат изправени пред изисквания за капиталова адекватност от около 9%.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 16.04   1071 г. – С превземането на Бари Италия се освобождава напълно от Византийска власт. 1346 г. – В Скопие Стефан Душан обявява създаването на Сръбско царство,...