Руската страна е запозната, че на мястото на строежа на АЕЦ "Белене" има един гьол. Това заяви премиерът Бойко Борисов след срещата си с вицепремиера на Русия Виктор Зубков, която продължи повече от два часа. Той добави, че във вече съществуващата пътна карта са определени ясно задачите, които имат двете страни - привличане на европейски инвеститори, точна цена за след седем години, когато трябва да е пусковият срок, точен разчет на кой и по колко ще се продава електрическата енергия, финансирането по етапи, отговорник от българска страна - НЕК, а от руска "Атомстройекспорт", предаде Агенция "Фокус".
Борисов изрази надежда, че до септември ще има резултат по всички тези въпроси. Водят се активни разговори с Европейската комисия, със сръбския премиер за миноритарно участие в проекта. С една дума - руската страна ме разбира много по-добре, отколкото нашите опоненти в България, каза Борисов. Той беше категоричен, че цената на централата трябва да падне с 40%, да е 6, максимум 7 млрд. евро и да е такава след седем години, предаде БТА.
По проекта за "АЕЦ "Белене" бяха постигнати много положителни резултати. Фактически може да се каже, че проектът е приключен - подготвени са документите за осъществяване на този проект. Става въпрос за най-добре развитият проект в целия свят, заяви от своя страна Зубков. Той допълни, че преговорите са били водени в конструктивен дух и са били детайлни. По думите му е имало изключително много забележки по този проект. Направени са 8000 и на всички тях хората, които се занимават с проекта, са намерили отговори, предаде БГНЕС.
Постигната е най-високата възможна сигурност на обекта, посочи руският вицепремиер.
Много подробно днес е бил разгледан и пакетът от въпроси, свързани с "Южен поток". "Основното, което ние взехме като решение се свежда до това, че двете страни потвърждават високата си готовност да продължат дейността по осъществяването на този проект. Това е един изключително мащабен проект", отбеляза Зубков.
Двете страни са говорили днес, че е необходимо ускоряването на процеса на взимане на решения по редица въпроси, както и за необходимостта от създаването на проектна компания, която да проектира газопровода. След една седмица се очаква да бъде подписана пътната карта на проекта.
Борисов заяви, че основна тема, която правителството е искало да защити пред българските граждани, е била какво ще правим с наличните тръби, по които се транспортира газ. "Зубков получи уверение от неговите експерти, че те ще бъдат използвани с не по-малък капацитет, отколкото в момента, с изключение на 90 км от Провадия до Кардам", заяви Борисов. Според него, така транспортираният газ ще нарасне до 63 милиарда кубически метра, а печалбата за България от този проект ще се удвои или утрои. В четвъртък българска делегация ще замине за Русия за изчистване на детайлите, стана ясно още днес.
Сегашният транзит през България за Гърция и Турция ще стане по старите тръби. Двойното увеличение на капацитета на "Южен поток" ще се използва за транзит на газ към Западна Европа и поспециално, към Сърбия, Австрия и Унгария. От българска страна партньор по проекта ще е "Булгартрансгаз", стана ясно още от думите на Борисов.