Вдигането на ДДС е "последният куршум", който трябва да се използва, заяви бившият заместник финансов министър в тройната коалиция Георги Кадиев пред "Нова телевизия", пише БГНЕС.
Разширява се обсега на хората, които трябва да платят цената на кризата. Започна се с пенсионерите и се стигна до ДДС, който натоварва цялото население, заяви Кадиев. Той отбеляза, че тази мярка не е нова, 6 страни от Европейския съюз са я приложили, а Латвия даже е увеличила този данък двойно. Кадиев уточни, в самия Израел, откъдето ни предложиха да намалим ДДС с 2%, за около година този данък е бил повишен с 1%.
Ексминистърът смята, че за 8 месеца управление правителството на премиера Бойко Борисов изпраща противоречиви сигнали, създава се впечатлението, че не знае какво прави. Същото усещане е оставило и предложението за вдигане на ДДС. Първо предложението се появява в медиите, после финансовия министър Симеон Дянков отрича, а след това премиерът Борисов казва, че без тази мярка не можем да минем, посочи Кадиев.
От своя страна икономистът от "Отворено общество" Георги Ангелов заяви, че и в други страни се сблъскват със сходни проблеми като в България. Или се товари частния сектор с мерки като увеличаване на ДДС, или се оптимизира публичния сектор, посочи той. Ангелов смята, че е по-добре да се започнат реформи в публичния сектор, защото частният сектор отдавна плаща сметката. Трябва да се свие неефективният публичен сектор, да се започнат реформи в администрация, здравеопазването, енергетика, железници и т.н. Могат да се спестят доста средства, така че да не се вдига ДДС, обясни Ангелов.
ДДС ще вдигне цените на всичко. Трябва да се намерят възможности да не се стигне до тази мярка, убеден е Константин Тренчев, президент на КТ "Подкрепа". Той отрече, че с изнасянето на доклада с 28 мерки се е целяла дестабилизация на държавата. В момент, когато летите по нанадолнището, трябва да си безумец да сменяш шофьора, добави Тренчев. Той подчерта, че от синдиката искат да има предвидимост в управлението и да се знае накъде отиваме.