Гледането на много телевизия в детството носи негативни последици в бъдещия живот на хората, заявяват учените от университета в Монреал. Данните от проучване показват, че децата, които на двегодишна възраст прекарат известно време пред екрана на телевизора, на 10 години имат проблеми с обучението, социализацията или здравни проблеми. Прекаленото гледане на телевизия е свързано с дефицита на внимание в кланата стая, по-малко физически упражнения и по-голям шанс детето да стане обект на подигравки от страна на своите съученици, пише Live Science.
Учените са достигнали до този извод след оценка на множество фактори - темперамент на детето, семейната среда (образование на родителите, брой на членовете в семейството), както и самите навици на детето - дали спи достатъчно и колко време прекарва пред телевизора.
Ранното гледане на телевизия е вредно, защото точно тогава се формира и мозъкът и навиците, обясняват учените. Телевизията е не само пасивна физическа активност, но и пасивна интелектуална активност и ефектът от нейното ранно гледане е дългосрочен, допълва Линда Пагини, изследовател от университета в Монреал.
Изследването обхваща 1,3 хил. деца, родени в канадската провинция Квебек между 1997 и 1998 година. Според данните децата са гледали средно по около 9 часа телевизия на седмица или повече от 1 час на ден. По препоръка на Американската педиатрична асоциация деца на възраст до две години не трябва да гледат повече от 2 часа на ден.
Все пак учените признават, че тяхното проучване показва асоциация, а не директна връзка. Освен това данните са базирани на анкети сред учители и родители, т.е. хората сами са определяли себе си и своите навици, което може да измени реалните данни. Родителите са записвали навиците на своите деца на двегодишна възраст, а по-късно учителите са били помолени да оценят техните умения и техните знания.
Гледането на телевизия се свързва с получаването на нови знания и информация, но хората трябва да бъдат предупредени, че всеки допълнителен час пред телевизионните екрани увеличава с 5% индексът на телесното тегло, с 9% консумацията на подсладени напитки и намалява с 13% физическата активност, допълват учените.