Значителни глоби очакват мобилните оператори от следващата година, ако нарушават правата ни като потребители. Това предвиждат промени в Закона за електронните съобщения, които се очаква да бъдат приети на второ четене днес. Проектът атакува бавната преносимост на телефонните номера. В друг закон се готви забрана за нежеланите SMS-и за участие в игри.
От година вече потребителите може по желание да сменят един оператор с друг, като запазят стария си номер. Някои мобилни оператори обаче не успяват да свършат това за седмица. Според промените в Закона, това може да им струва глоба от 5000 до 60 хиляди лева. Богомил Николов от Асоциацията активни потребители посочи, че нерядко получават и оплаквания от отказ за пренос на номер, предаде БНР.
"Ако операторът има някакви претенции към потребителя - неизчистени задължения и неразплатени суми, има механизми, с които това може да бъде изчистено, но механизмът не е отказ от преносимост", поясни Николов.
Мобилните оператори вече ще са задължени със Закон да предупреждават клиентите си, когато стигнат до 90% от месечния си лимит. Те ще бъдат освободени от неустойки, когато подписват нов договор, както и да го прекратят в срок до седмица, без да плащат.
От парламентарната комисия по транспорт и съобщения очакват през пролетта на следващата година цените на услугите да паднат с около 20%, подчерта нейният председател Иван Вълков.
SMS-ите, с които агитират хората да участват в телевизионни игри, се очаква също да бъдат забранени с промени в Закона за хазарта.
Междувременно организаторът на играта "Стани милионер" - "Ню геймс" и трите мобилни оператора - M-tel, Globul и Vivacom се съобразиха с изискванията на Комисията за защита на потребителите (КЗП) за провеждането на играта. Експерти на КЗП са извършили проверки на 12 декември и са установили, че организаторът е отстранил констатациите на КЗП за нелоялна търговска практика.