Гърция е неспособна да продължи да изпълнява финансовите си ангажименти, ако не получи поредния транш по кредитната програма на стойност 12 млрд. евро. Това заяви в телевизионно интервю финансовият министър на страната Георгиос Папаконстантину, предаде БГНЕС.
"Международният валутен фонд (МВФ) иска гаранции, че за 2012 г. финансирането на Гърция ще бъде обезпечено от страните на Евросъюза. Едва когато получи такива, Фондът ще преведе поредният транш от 12 млрд. евро (част от заема на обща сума 110 млрд. евро)", каза Папаконстантину, който предупреди: "Ако траншът не бъде преведен, всички държавни разходи ще бъдат замразени, като в това число няма да бъдат изплащани заплатите на държавните служители и пенсиите".
Изявлението си министърът направи непосредствено след заседанието на правителството, на което бе обсъдена средносрочната икономическа програма за 2012-2015 г., предвиждаща икономии в размер на 26 млрд. евро, както и ударна приватизация, която трябва да вкара в хазната още около 50 млрд. евро.
Атина планира да съкрати чувствително бюджетния си дефицит, като продаде дяловете на държавата в Пощенска банка, пристанищата в Пирея и Солун, Водната компания и др.
Евентуална неплатежоспособност на Гърция може да предизвика понижения на рейтинга на други страни от периферията на еврозоната, предупреди международната рейтингова агенция Мудис, цитирана от Ройтерс и БТА.
Според главния кредитен експерт в агенцията Аластър Уилсън евентуална неплатежоспособност на Гърция ще има силно дестабилизиращ ефект за възможността за кредитиране на други страни в Европа, като потенциално кредитният рейтинг на Португалия и Ирландия може да бъде силно понижен.
Той прогнозира, че това ще доведе до силно поляризиране на рейтингите на държавите от еврозоната, като силните икономики ще запазят много високите си оценки, а слабите ще се борят за степен, добра за инвестиции.
Уилсън отбеляза, че Испания, Италия и Белгия не са в същата категория като Португалия и Ирландия, но също ще се озоват под значителен пазарен натиск и могат да бъдат застрашени от понижаване на рейтинга. Той обаче не пожела да коментира доколко е вероятно Гърция да обяви неплатежоспособност по изплащането на дълговете си.
В съобщението на Мудис е посочено също така, че гръцкият банков сектор ще се нуждае от рекапитализация в случай на дефолт, както и от продължителна подкрепа с ликвидности от Европейската централна банка (ЕЦБ).
Агенцията предупреждава също, че неплатежоспособност по държавния дълг може да бъде съпроводена от някаква форма на неплатежоспособност по банковите дългове.