Проверките, които прокуратурата и ДАНС правят в Комисията за енергийно и водно регулиране са свързани с цените, на които се продава природен газ на крайните клиенти. През последните години бяха издадени десетки лицензии за газифициране на населени места за срок от 25 – 30 години. Фирмите, които са получили такъв лиценз стават монополисти за местното население. Това каза в предаването „Делници“ на телевизия „Евроком“ енергийният експерт Явор Куюмджиев.
Той обясни, че цените за крайния потребител се определят от КЕВР всяка година като се използва методиката за направени разходи. „Тука се аргументира, че някои дружества, особено тези собственост на „Овъргаз“ са завишавали разходите си изкуствено, за да постигнат по-високи цени на газ, които са одобрени от КЕВР незаконно. Какво ще стане, предстои да видим.“
Куюмджиев коментира и делото, което водят „Газпром“ и Европейската комисия. „Четейки документите внимателно и анализирайки за мен остава впечатлението, че тези предложения на „Газпром“ са насочени да успокоят клиентите в Централна Европа и държавите от Централна Европа. Разбирайте – Чехия, Словакия, Унгария и Полша“.
Според енергийният експерт българската позиция по това дело трябва да е много ясна и категорична. „При едно нормално, силно, експертно и аргументирано становище Европейската комисия би трябвало да защитава всички държави членки еднакво. Не само някои повече, други по-малко. Проблемът според мен е, че през последните години нашата позиция пред Европейската комисия е твърде слаба и е по-скоро като към началници, а не като към хора от които ние трябва да изискваме да запазим интересите“.
2019 година транзитът на газ през Украйна ще спре. Когато това стане, клиентите в България няма да има от къде да си доставят суровина, припомни още Явор Куюмджиев.