На 13 август Софийската градска прокуратура (СГП) се е самосезирала във връзка с публикации в средствата за масово осведомяване, които касаят сключена сделка за създаване на съвместно дружество между Печатницата на Българска народна банка (ПБНБ) и френската компания "Франсоа Шарл Обертюр Груп".
Това стана ясно днес от публикация на сайта на Софийска прокуратура.
Възложена е проверка на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС), с оглед установяване на данни за евентуално извършено престъпление от общ характер, се посочва в съобщението на СГП.
Припомняме, че в края на юни от БНБ информираха за успешно приключилите прегови за създаването на съвместно дружество за производство на банкноти в България. "Франсоа Шарл Обертюр Груп” е един от най-големите производители на банкноти в света.
ПБНБ ще участва в съвместното дружество чрез непарична вноска в капитала под формата на съществуващото старо оборудване за производство на банкноти. Печатницата ще придобие 30% от капитала. Останалите 70% ще са за френското дружество.
Съвместното дружество се очакваше да започне дейност до края на август 2013 г.
Във връзка със сделката обаче през септември на първото си заседание парламентарната комисия по бюджет и финанси ще се срещне с ръководството на БНБ.
Вчера (15 август) членове на комисията се запознаха с писмо на управителя на БНБ Иван Искров, с което той отговаря на критики на народни представители за обявеното публично
намерение на Българска народна банка да създаде смесено дружество с "Франсоа-Шарл Обертюр Интернасионал", предаде БТА.
Предложението за срещата между комисията и ръководството на БНБ бе на управителя на БНБ.
Искров изразява готовност да информира парламентарната комисия за мотивите и рамката, както и за подробности от подготовката за създаване на смесеното дружество. Искров кани членовете на комисията да гостуват в Печатницата на БНБ, за да се запознаят на място с характера и спецификата на извършваните производства.
Управителят на БНБ посочва в писмото, че печатницата изпитва затруднения за осигуряване на поръчки и е изправена пред закриване на някои от производствата поради неблагоприятните икономическа
среда. Докато с новото смесено дружество тя ще може да се справи със ситуацията без закриване на дейности и освобождаване на служители. В писмото се отправят критики към необосновани изказвания на
членове на бюджетната комисия срещу планираната сделка.
Депутатът Румен Гечев от "Коализация за България" изрази мнение на заседанието, че проблемът е в това, че парламентът не е информиран за тези планове на БНБ. Той определи
съдружието като "по същество приватизация на дейността на банката по печатане на банкноти".
Колегата му Петър Кънев бе на обратното мнеие, че е пълен нонсенс да се говори за загуба на суверенитет, ако националната валута се печата в чужда печатница. Той прие предложението депутатите да отидат на място и да се запознаят със ситуацията, защото печатницата на БНБ е уникално предприятие.
В заключение председателят на комисията Йордан Цонев от ДПС заяви, че по важните въпроси в държавата, трябва да има обмен на информация и известно обществено съгласие.