Няма основание и условия да променяме цената на топлината енергия за четвъртото тримесечие на 2009 г. Това каза председателят на Комисията по енергийно и водно регулиране Константин Шушулов, цитиран от Агенция "Фокус".
Поисканото от "Булгаргаз" увеличение на цената на природната газ с около 4,4%, което ще бъде решено до 10 септември, няма да повлияе върху цената на топлоенергията и електроенергията.
Една от причините за лошото финансово състояние на Националната електрическа компания (НЕК) е кредитното споразумение за 270 млн. евро, съобщи Шушулов. Споразумение е сключено, за да бъде построена АЕЦ "Белене". Според председателя на ДКЕВР нередовното изплащане на вноските и увеличението на лихвения процент от 4,5 на близо 5%, откъдето следва и повишаване на риска и увеличение на либора (бел.ред. базисен лихвен процент, по който банките си предоставят заеми на европейския паричен пазар), са причини за лошото финансово състояние. Според Шушулов - либорът е около 1,70, и се е искало той да се повиши близо 10 пъти.
Председателят на ДКЕВР посочи, че загубите за държавата ще са над 10 - 11% и ще са от порядъка от 8 до 20 млн. евро. Той заяви, че ако не бъдат изпълнени условията, кредитът става незабавно изискуем.
Според него за лошото финансово състояние на НЕК има обективни и субективни причини - спад на консумацията на електрическата енергия и същевременно на цената на електроенергията в ЕС, където цените бяха стигнали под 28 евро на мегават час. "В тази криза АЕЦ "Козлодуй - е осъществил 54 млн. лв. печалба", заяви Шушулов.
Шефът на ДКЕВР посочи, че другата основната причина за лошото състояние на НЕК са икономиите, които е направила в размер на 2%, както и фактът, че миналата седмица НЕК изобщо е спряла износа на електроенергия поради ниските цени под 28 евро.
В съобщение до медиите, публикувано на сайта на НЕК, се посочва, че отрицателният финансов резултат, с който приключва полугодието НЕК ЕАД (42,2 млн.лв.) е изцяло следствие на неадекватната ценова политика на ДКЕВР спрямо компанията през последните две години.
Влошената икономическа ситуация в региона от края на 2008 г., станала причина за срив на потреблението на електроенергия и съответно на цените за износ, не е позволила да се компенсират последиците от пагубната ценова политика на ДКЕВР, както това се е правело през последните години.
Анализ на финансовия отчет на НЕК ЕАД за полугодието на 2009 г. показва, че:
Резултатът от лицензионните дейности, които изцяло зависят от регулаторната рамка, определена от ДКЕВР, съответно "Обществена доставка" и "Пренос на електрическа енергия" е загуба съответно с 60
млн. лв. и 3 млн. лв. Лицензионните дейности, които зависят от мениджмънта на НЕК ЕАД, са на печалба: "Търговия с електрическа енергия " - 16 млн.лв.; От други дейности и приходи: печалба - 5
млн.лв.
На 4 юни 2009 г. се е провело заседание на СД на НЕК ЕАД за предприемане на антикризисни действия за изход от създалата се ситуация като са били намалени разходите за ремонти, административните разходи и инвестиционната програма за годината с 53 млн.лв.
Вследствие на предприетите действия, а така също и на намалените цени на топлофикационните централи в резултат на по-ниските цени на природния газ, през месеците юни и юли финансовият резултат на НЕК ЕАД е положителен като печалбата за последния отчетен месец - юли е 9 млн. лв., а за седемте месеца на годината загубата е намалена на 33 млн. лв.
За очертаващата се неблагоприятна ситуация за НЕК ЕАД още от декември 2008 г. многократно с наши доклади сме информирали ръководствата на БЕХ ЕАД, ДКЕВР и МИЕ, включително и за опасността банките-кредиторки да обявят вземанията си за предсрочно изискуеми, заявяват двамата директори на НЕК Любомир Велков и Мардик Папазян.