Двустранните отношения между България и Виетнам имат потенциал за развитие

27.09.2012 | 13:10
по статията работи: Александър Димитров
Вицепрезидентът Маргарита Попова изрази надежда за споразумение за свободна търговия между ЕС и Виетнам
Двустранните отношения между България и Виетнам имат потенциал за развитие
Снимка: Булфото

Двустранното сътрудничество между България и Виетнам може да бъде задълбочено и разширено във всички области, защото двете страни имат добра основа и изградено доверие. Около тази позиция са се обединили вицепрезидентът Маргарита Попова и заместник-председателят на Националното събрание на Виетнам Хуин Нгок Шън. Двамата политици са се срещнали днес и са дискутирали перспективите между двете държави, съобщава пресцентърът на Президентството.

Виетнам има интерес да използва българските пристанища при вноса на виетнамски стоки в ЕС. България може да използва виетнамските при износа на свои стоки за страните от Югоизточна Азия“, изтъкна Нгок Шън. Той отбеляза стабилността на виетнамската икономика, посочвайки икономическия ръст на страната от 5,9% през миналата 2011 година.

От своя страна Попова отбеляза, че Виетнам може да използва и индустриалните зони у нас за развитието на икономическите си връзки с ЕС. Вицепрезидентът теоретизира, че българският износ в областта на химическата, леката промишленост, машиностроенето и селското стопанство може да претърпи увеличение при желание от двете страни.

В България са добре развити хранително-вкусовата и фармацевтичната промишленост и ние можем да предложим на Виетнам конкретно партньорство в тези сфери”, посочи още тя.

Тя отбеляза, че подписването на Рамковото споразумение за всеобхватно партньорство и сътрудничество между ЕС и Виетнам през юни тази година ще създаде още по-благоприятни условия за развитие на сътрудничеството между двете страни.

Попова изрази надежда, че скоро ще бъде подписано и споразумение за свободна търговия ЕС-Виетнам.

Обща бе оценката, че двустранното сътрудничество в сферата на отбраната и сигурността има голям потенциал за развитие. Според българския вицепрезидент двете страни могат да го разширят и в сферата на военното обучение и обмена на кадри, във военната медицина и във военно-почивното дело. Маргарита Попова отбеляза и възможността за установяване на сътрудничество между България и Виетнам при управлението на природни кризи и промишлени аварии.

За пръв път посещавам България, но тя не ми е непозната, защото за страната Ви се знае много във Виетнам”, каза Хуин Нгок Шън.

По време на срещата вицепрезидентът Попова приветства политиката на добросъседство и приятелство, която Виетнам провежда в региона на Югоизточна Азия и Южнокитайско море. Маргарита Попова изрази и подкрепата на страната ни, като страна-член на ЕС, за изпълнението на “Декларацията за поведение в Южнокитайско море” и за усилията на страните от АСЕАН да изработят “Кодекс на поведение в Южнокитайско море“.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 18.11   1095 г. – Под ръководството на папа Урбан II във френския град Клермон започва Събор на католическата църква, на който е огласена Свещената война –...