Има голяма вероятност договорът за автомагистрала "Тракия" да бъде подписан още в края на тази година. Това заяви днес министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов по време на пресконференция, на която беше представено как управляваното от него ведомство ще използва средствата от бюджетния излишък от тази година, предназначени за него, на обща стойност 234 млн.лв. На пресконференцията присъстваха още заместник-министърът Димчо Михалевски и изпълнителният директор на Фонд "Републиканска пътна инфраструктура" Веселин Георгиев.
Министър Гагаузов заяви, че във вторник е подписал проекторешение на правителството, което е изпратено за съгласуване в другите ведомства, отговорни за магистралата. "Надявам се до следващото заседание на Министерския съвет, което ще се проведе на 20 декември, да бъде прието решението за строителството на магистралата", заяви Гагаузов и допълни, че за момента Брюксел няма препоръки по концесията на договора с българо-португалския консорциум и няма да се налага сключване на допълнителни анекси.
Възможно е руският президент Владимир Путин при посещението си в България през януари 2008 г. да подпише договора за създаване на международната компания, която ще изпълнява проекта "Бургас-Александруполис", обяви още Гагаузов. Той посочи, че това предстои да се уточни, но подчерта, че всички документи, необходими за учредяване на компанията, вече са готови.
Средствата от излишъка ще бъдат изхарчени основно за покриване на неизплатени задължения по вече реализирани обекти от пътната инфраструктура. Няма да бъдат покрити всички задължения към пътно-строителните фирми, но бюджетът на министерството за догодина значително ще се облекчи, отбеляза министър Гагаузов и уточни, че е нормално 50-60 млн.лв. да остават неразплатени за изграждането на различни обекти от инфраструктурата в края на всяка година.
145 млн. лева ще бъдат дадени за основен и текущ ремонт на около 190 пътни отсечки в страната, заяви Веселин Георгиев и спомена, че сред приоритетните проекти са ремонти на отсечки от пътя Омуртаг – Котел – Петолъчката; Омуртаг – Търговище – Шумен; Варна – Добрич и др.
20 милиона лева са предвидени за разплащане на обекти от програмата за капитално строителство, като автомагистрала "Марица" и открития през ноември мост над река Марица при град Септември. Предвидени са средства за разплащане на отчуждителни мероприятия. Само за региона София – гара Яна са предвидени средства на обща стойност 17 милиона лева. 10 милиона лева са предвидени за дейности, свързани с проектиране и строителен надзор.
Димчо Михалевски представи дейностите, финансирани от излишъка, които извършва пряко в момента самото министерство. Той заяви, че ведомството изпълнява проекти по водоснабдаване и канализация за 44 милиона лева, разпределени в 86 обекта. Сред тях е дофинансирането на проекта за водоснабдяване на Пампорово, който е на стойност 1.7 млн. лева. 9 милиона лева пък отиват за създаване ново търговско ВиК дружество в Кюстендил. Геозащитните обекти са на стойност 10 милиона лева. За улична инфраструктура в районите с ромско население са заделени 22 милиона лева.
През следващата седмица ще бъде пусната в експплоатация пречиствателната станция в Сандански, стана ясно още на пресконференцията.