Доларът поскъпна спрямо кошницата от шестте основни валути, след като вчера стана ясно, че на заседанието си през януари Федералният резерв на САЩ (ФЕД) са били по уверени в необходимостта да продължат да повишават основния лихвен процент през настоящата година.
Доларовият индекс се покачи с 0.1 процента, до 90.099 пункта, след като в един момент вчера достигна 90.166 пункта, което е най-високото ниво от 13 февруари. Днешното нарастване отдалечава индекса с 2.2 процента от тригодишно дъно от 88.25 пункта, достигнато миналата седмица.
По-оптимистичното очакване за нарастване на инфлацията, което е записано в публикувания вчера протокола от заседанието на ФЕД на 30-31 януари, засили очакванията за увеличение на лихвите. Освен това, от протокала става ясно също така, че членовете на ФЕД с право на глас, както и повечето политици, са подобрили своите прогнози от декември за икономическата перспектива.
„Пазарните участници вероятно са интерпретирали протокола на Фед като възможност на регулатора да повиши основната лихва четири пъти тази година", коментира икономистът на Sumitomo Mitsui Banking Corporation (SMBC) в Сингапур Хирофуми Сузуки. Лично той обаче има съмнения дали това е истинското намерение на ФЕД. Сузуки препоръчва да се изчака речта на новия председател на ФЕД Джером Пауъл за паричната политика, насрочена за 28 февруари, от която ще стане ясно каква ще бъде политиката на централната банка в близко бъдеще.
Доходността на американските облигации и доларът нараснаха минути, след като бе публикуван протоколът от януарското заседание на ФЕД, като доходността на 10-годишните облигации достигна 2.957 процента в сряда, което е най-високото ниво за последните четири години.
Днес обаче доларът загуби позиции спрямо йената, падайки с 0.4 процента, до 107.36 йени.
Японската валута спечели от очакванията за бързо и спекулативно нарастване на американските лихвени проценти, които понижиха апетита за риск на инвеститорите и обезцениха акциите на Токийската борса.
Йената, която се подкрепя от излишъка по текущата сметка на Япония, е традиционна валута, в която се търси сигурност в кризисни ситуации на пазари, за да бъде намален апетитът за риск.
Еврото достигна 131.575 йени, което е най-слабото ниво за единната европейска валута от 23 ноември. Спрямо долара еврото също достигна най-ниското си ниво от 12 февруари, до 1,2265 долара, след като вчера затвори на ниво от 1,2277 долара за едно евро.
„Политическата несигурност преди националните избори в Италия на 4 март вероятно ще се отрази на еврото в близко бъдеще", прогнозира Рой Тео, инвестиционен стратег за LGT Bank в Сингапур.
Проучванията на общественото мнение сочат, че общите избори в Италия ще доведат до висящ парламент, който трудно ще избере правителство.