Доларът се повиши до триседмичен връх спрямо йената във вторник, тъй като инвеститорите се надяват, че срещата на върха между САЩ и Северна Корея може да проправи пътя към намаляване на напрежението между двете страни-стари врагове.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е подготвен за "добри отношения" със севернокорейския лидер Ким Ченг Ун във вторник, тъй като двете страни се опитват да постигнат дипломатически пробив на срещата на върха в Сингапур.
Двамата мъже търсят начини да ограничат различията по въпроса как да се сложи край на ядреното напрежение на Корейския полуостров.
Срещата, която е ключово събитие за световните пазари, идва само месеци, след като бяха разменени обиди и напрежението в региона беше нараснало заради ядрените и ракетните програми на Северна Корея, която се стремеше да разработи ядрена ракета, способна да удари САЩ.
Американската валута се повиши до 110,495 йени, който е най-силният ръст от 23 май.
Нарастването на долара спрямо йената, която се възприема като безопасно убежище по време на политическо напрежение и пазарна нестабилност, отразява оптимизма, че срещата на върха между Тръмп и Ким ще отвори вратата към евентуално унищожаване на ядреното оръжие на Северна Корея.
Цената на зелените пари забави нарастването си с 0.2 процента, до 110.230 йени, след като се появи новината, че икономическият съветник на Белия дом Лари Кудлоу е получил сърдечен удар. Американската валута не успя да се възползва от набраната инерция, за да разшири печалбите си, докато пазарите чакаха резултатите от срещата на върха между Тръмп и Ким.
Все пак, преговорите между Вашингтон и Пхенян може да се окажат дълъг процес, през който се очаква вниманието на инвеститорите да се насочи към други ключови събития през седмицата, като срещите на някои централни банки.
Федералният резерв на САЩ (ФЕД) ще проведе двудневна среща, която започва на 12 юни и се очаква на нея да се реши да бъде повишен лихвеният процент за втори път тази година. Инвеститорите обаче се интересуват дали централната банка ще подскаже за повишаване на лихвите общо четири пъти през 2018 г.
Европейската централна банка също има насрочена среща за 14 юни, когато може да бъде обявено намерението на регулатора да спре или да ограничи мащабната си програма за закупуване на облигации.
"Въпреки че окуражаващият резултат от срещата на върха между САЩ и Северна Корея ще подкрепи долара, пазарните участници ще изчакат следващото голямо събитие - заседанието на Федералната комисия по откритите пазарни операции (FOMC), преди да се ангажират повече с изкупуване или продажби на долари", коментира Шин Кадота, главен анализатор в банката Barclays в Токио.
Японската централна банка също е планирала двудневна среща, която ще завърши в петък, и на която се очаква да запази непроменената паричната си политика в подкрепа на японската икономика.
Срещу нарастващия долар еврото спадна с 0.15 процента, до 1.1768 долара за едно евро. Единната европейска валута е на път да изтрие скромните печалби, реализирани в понеделник след уверенията на Италия, че няма да напусне еврозоната, което успокои инвеститорите.
Индексът на долара спрямо кошница от шестте основни валути нарасна с 0.15 процента, до 93.715 пункта.
Австралийският долар поскъпна с 0.1 процента, до 0.7617 американски долара, след като се понижи до 0.7584 американки долара в понеделник.