Доларът в сутрешната търговия достигна 1,5-месечен връх след нарасналата доходност на държавните облигации на САЩ и оптимистичните индикатори за американската икономика, които повишиха очакванията на инвеститорите, че Федералният резерв на САЩ (ФЕД) ще увеличи основната лихва до края на годината.
Индексът PMI, който отразява производствената активност в САЩ, нарасна съществено през септември до 13,5-гдишен максимум, сочи обзорът на Института за управление на доставките (ISM).
Австралийският долар спадна до 2-месечен минимум след като Централната банка на Австралия запази основната лихва и направи много предпазлива оценка за икономическото състояние на страната.
Индексът на долара, който отразява динамиката на американската валута спрямо другите основни валути, нарасна с 0,31 процента до 93,852 пункта, след като при затварянето на вчерашната търговия достигна максимум, отчете на 17 август.
Доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ продължава да расте трети пореден ден, до увеличение с 2,351 процента.
„Доларът получава поддръжка от традиционни показатели и очаквания. ФЕД продължава да използва строга реторика, индикаторите в САЩ дават основание да се очаква нарастване на икономиката", коментира Бърт Кабаяши от State Street Bank в Токио.
Еврото и днес се понижи, като отчита спад с 0,2 процента до 1,1708 долара, след като в началото на днешната търговия дори слезе до 1,1702 долара за едно евро, което е минимум, отчетен на 17 август. Единната европейска валута вчера загуби 0,7 процента спрямо долара, заради голямата конституционна криза в Испания, възникнала след референдума за независимост на Каталуния миналата неделя.
Доларът, който в началото на търговията спадна до 112,660 йени, след пет часа търговия нарасна с 0,3 процента до 113,09 йени за един долар.
Австралийският долар спадна с 0,4 процента до минималното ниво от 0,7792 американски долара за един австралийски, отчетено на 18 юли, след като Централната банка на Австралия запази основната лихва.