Руската стратегия е да отслаби Европейския съюз (ЕС), заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск в ранните часове на тази сутрин след продължили пет часа преговори за политиката на блока спрямо Москва.
"Лидерите наблегнаха на различни прояви на руските враждебни действия - от нарушения на въздушното пространство до информационни кампании, кибератаки, намеси в политическите процеси в ЕС и други страни", каза на пресконференция председателят на Европейския съвет, цитиран от EurActiv. "Имайки предвид примерите за това, ясно е, че стратегията на Русия е да отслаби ЕС", каза той.
"Нашата цел не е да създаваме напрежение с Русия. Ние просто реагираме на стъпки, предприети от Москва. Разбира се, ЕС винаги е готов да води диалог с Русия, но няма да направим компромис с нашите ценности или принципи", допълни Туск, цитиран от БТА и "Ройтерс". "Затова се договорихме да следваме курса си и най-вече да пазим единството на ЕС", подчерта председателят на Европейския съвет.
Европейските лидери са се договорили също да разгледат всички достъпни варианти, ако руските военни продължат да извършват жестокости в Сирия заедно със сирийската армия, става ясно от заключителния документ на срещата. В него обаче не се казва, че тези варианти включват нови санкции срещу физически или юридически лица, както бе записано в проекта на документа, отбелязва "Ройтерс".
Лидерите решително осъдиха атаките срещу гражданското население в Сирия от страна на режима и неговите съюзници, особено Русия. ЕС призовава за незабавно спиране на насилието и спазване на примирието, каза Туск.
Според европейски източници дискусията за Русия е продължила по-дълго от очакваното, тъй като лидерите не са могли да решат дали в заключителния документ да включат предупреждение за евентуални ограничителни мерки, или не. Италия е блокирала варианта, заплашващ със санкции.
Великобритания, Франция и Германия са искали ЕС да окаже максимално силен натиск върху Русия, за да я накара да спре операциите си срещу бунтовниците в Алепо, пише "Ройтерс".
Италианският премиер Матео Ренци, чиято страна има сериозни търговски връзки с Русия, заяви, че икономическите санкции не бива да бъдат използвани като част от стратегията на съюза, защото те няма да принудят Москва да преговаря за мирно уреждане на конфликта.
Русия е уведомила ООН, че в продължение на четири дни няма да бомбардира Алепо по 11 часа на ден. Служители на ЕС предположиха, че обявяването на това решение е било планирано да съвпадне със срещата на ЕС, където имаше все по-сериозни нагласите за налагане на санкции, отбелязва "Ройтерс".
Днес срещата на върха в Брюксел продължава с обсъждане на търговското споразумение с Канада. Темата залегна в дневния ред на заседанието на държавните и правителствените ръководители заради отказа на Белгия да подпише документа.
Ако Европейският съвет постигне положително развитие, следващата седмица споразумението ще бъде официално подписано в Брюксел и ще може да влезе в действие. Така Канада се очаква да изпълни ангажимента си и да премахне визите за граждани на България и на Румъния. В противен случай насрочената за следващата седмица среща ще бъде отменена, а постигнатите договорки между правителствата в София, Букурещ и Отава ще отпаднат.
Белгия не може да подпише споразумението заради отказа на регионалните власти в южната провинция Валония. Той бе обявен в края на миналата седмица и потвърден вчера. Според решение на Валонския парламент от последните дни е необходимо споразумението да осигурява пълна защита на основните права, на културните различия, на биоразнообразието, на климата, на обществените услуги, на правата на работниците.