ЕК въвежда по-строги правила за нефтените сондажи

13.10.2010 | 14:29
по статията работи:
Нефтодобивните платформи ще се контролират от националните власти
ЕК въвежда по-строги правила за нефтените сондажи

За пръв път Европейската комисия планира въвеждането на общоевропейска нормативна уредба за нефтодобивните платформи, която да осигури най-високи в света норми за безопасност. В свое съобщение относно безопасността на проучването и добива на нефт и газ ЕК разглежда възможността да бъдат въведени нови европейски норми, включващи критерии за предоставянето на разрешения за сондиране, изисквания за контрол на нефтодобивните платформи и механизми за контрол на безопасността.

В своето съобщение ЕК препоръчва въвеждането на специфично европейско законодателство за нефтените платформи, като посочва, че официално предложение може да бъде представено в началото на следващата година. Смята се, че е необходим общоевропейски подход, тъй като екологичните, икономически и социални щети, причинени от една евентуална авария в морски условия, не се спират от националните граници, става ясно от информацията на пресофиса на Общността.

В съобщението са разгледани въпроси, свързани с нормите за предотвратяване на аварии, реагирането и финансовата отговорност, както следва:

  • Издаване на разрешения: При предоставянето на лицензи за нови сондажи държавите-членки ще бъдат задължени да осигуряват съответствие на нефтодобивните компании със следните ключови европейски изисквания - компаниите трябва да имат план за непредвидени случаи и да докажат, че разполагат с достъпни за тях финансови средства за заплащане, в случай на авария, на евентуалните щети върху околната среда.
  • Контрол: Нефтодобивните платформи се контролират от националните власти. Тези надзорни функции на националните власти следва да бъдат оценявани от независими експерти.
  • Стандарти за съоръженията за осигуряване на безопасността: Техническите стандарти следва да позволяват използването само на такива съоръжения за контрол и управление, които съответстват на най-високите стандарти за безопасност. Това включва по-специално противофонтаниращите отсекатели (blow up preventers).
  • Щети/реагиране: Нефтодобивните компании следва да бъдат задължени да почистват и да поправят нанесените на околната среда щети след евентуална злополука в рамките на зона, обхващаща до 200 морски мили от брега. Европейската агенция за морска безопасност (EMSA), която понастоящем се занимава със замърсяванията от кораби, следва също да насочи вниманието си и към замърсявания, причинени от нефтодобивни платформи.
  • Международни отношения: Европейската комисия ще работи за прилагането на съществуващите международни конвенции, както и на нови общи инициативи.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 16.04   1071 г. – С превземането на Бари Италия се освобождава напълно от Византийска власт. 1346 г. – В Скопие Стефан Душан обявява създаването на Сръбско царство,...