Европейската комисия издаде своите препоръки в областта на икономическата политика за всички страни-членки на Европейския съюз. Всички те са изготвени на основата на подробни анализи за държавите. Препоръките на институцията са свързани главно със стимулирането на икономическия растеж, с повишаване на конкурентноспособността и със създаването на работни места в периода 2014 – 2015 г. Към нашата страна Комисията е отправила няколко основни препоръки.
Институцията подчертава важността на данъчната система за България. Според нея страната ни трябва да предприеме мерки за засилване на събираемостта на данъците. Наред с това управляващите трябва да редуцират дялът на сивата икономика. От основно значение е придържането към бюджетната стратегия. Комисията смята, че това ще подпомогне постигането на поставените средносрочни цели.
Тя подчертава необходимостта от прилагането на дългосрочна стратегия за пенсионната реформа. Тя трябва да гарантира постигането на няколко основни цели, като премахване на възможностите за ранно пенсиониране и изравняване на пенсионната възраст за мъже и жени.
Според Комисията основен проблем на трудовия пазар у нас е големият дял на младежката безработица. Тя препоръчва да се положат усилия за подобряване на комуникацията на образователния сектор и бизнеса. Необходимо е страната ни да работи за повишаване качеството на професионалното образование.
България трябва да продължи с подкрепата, която оказва на малките и средни предприятия, като опрости бюрократичните процедури и улесни процедурата по обявяване на несъстоятелност.
Европейската комисия акцентира върху значението на реформите в енергетиката. В сектора е необходимо да се създадат условия за по-голяма конкуренция, както и да се гарантира прозрачността на пазара на природен газ и електрическа енергия. Необходима е по-голяма независимост за регулатора и изграждане на междусистемни връзки със съседните страни заради риска от прекъсване на доставките, пише още в документа.