ЕК постави Италия под наблюдение заради дисбаланс в икономиката й

05.03.2014 | 20:27
по статията работи: Елица Елефтерова
Икономическото възстановяване в Европа е все по-забележимо
ЕК постави Италия под наблюдение заради дисбаланс в икономиката й
Снимка: Thinkstock/Guliver

Европейската комисия (ЕК) постави Италия под наблюдение, заради високия публичен дълг на страната и слабата конкурентоспособност и предупреди Франция, че ще пропусне съгласуваните цели за намаляване на бюджетния дефицит, ако не предприеме действия.

ЕК проведе по-задълбочени прегледи на икономиките на 17 страни от ЕС, които според нея имат макроикономически дисбаланси, съобщава в “Стандарт”. Съгласно правилата на Европейския съюз, ако тези дисбаланси са прекомерни, страната трябва да предприеме действия, под наблюдение на Европейската комисия, или рискува глоба.

Комисията заяви, че Белгия, България, Германия, Ирландия, Испания, Франция, Хърватия, Италия, Унгария, Холандия, Словения, Финландия, Швеция и Обединеното кралство са имали дисбаланси в икономиките си.

Франция също страда от редица макроикономически дисбаланси, които не са коригирани в достатъчна степен и вече налагат такъв тип надзор. Той ще бъда прилаган също спрямо Испания и Ирландия, които скоро излязоха от плановете си за външна финансова помощ.

По този начин Франция, която е втората икономика в еврозоната, се оказа в една група със страните, изпаднали в големи затруднения в разгара на кризата на еврозоната и прибегнали до спасителен план. Единствено Хърватия, Словения и Италия, които също са натрупали дългове заради проблеми с конкурентоспособността, са в по-лоша ситуация в сравнение с Франция, отбелязва ЕК.

По-рано през деня комисията публикува заключенията от задълбочените прегледи на икономиките на 17 държави членки, сред които и България. В документа институцията прави оценка на постигнатия напредък при коригирането на бюджетните дефицити в съответните страни, като представя и актуализирано становище по проектите на бюджетни планове от миналата година.

Икономическото възстановяване е все по-забележимо, но все още има предизвикателства. Преодоляването на натрупаните в продължение на повече от десетилетие дисбаланси изисква постоянни действия в областта на политиката, за да се гарантира, че Европа отново стъпва на пътя на засилен растеж при устойчиви темпове и постепенно намалява равнището на безработицата, отбелязват експертите от Брюксел.

Какви са проблемите

Част от предизвикателствата са свързани с големите външни задължения в някои икономики, постоянно високите равнища на излишъка по текущите сметки в резултат на слабото вътрешно търсене в няколко държави, разходната конкурентоспособност за държавите, традиционно отичащи най-големите дефицити по текущата сметка, както и държавите с най-големи загуби на експортни пазарни дялове.

За някои от макроикономическите предизвикателства решенията трябва да се търсят в контекста на протичащите в еврозоната процеси, смята Еврокомисията. Необходими са още повече инвестиции и засилено търсене, овладяване на финансовата фрагментация и на предизвикателствата, свързани със задлъжнялостта, както и възстановяване на равновесието в условията на ниски инфлационни равнища и затруднена икономическа обстановка.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.04   238 г. – Годината на шестимата императори: Римският сенат обявява за незаконен императора Максимин Трак, заради неговите кръвожадни методи при управлението на Рим и...