ЕК предложи обединяване на схемите „Училищен плод” и „Училищно мляко”

18.02.2014 | 16:22
по статията работи: Елица Елефтерова
ЕК предложи обединяване на схемите „Училищен плод” и „Училищно мляко”
Снимка: Sxc.hu

Обмисля се обединяване на схемите „Училищен плод” и „Училищно мляко”. Това е станало ясно след участието на зам.-министърът на земеделието и храните Бюрхан Абазов в заседанието на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство.

На заседанието е било обсъдено и бъдещето на сектор „Мляко и млечни продукти” с оглед на отпадането на млечните квоти през 2015 година.

Новата Схема за предоставяне на продукти в училищата обединява досегашните схеми „Училищен плод” и „Училищно мляко, за да се изградят навици за здравословно хранене при децата.

По схемата ще се доставят само пресни плодове и зеленчуци, както и мляко за пиене, а не както досега и преработени продукти, което ще бъде придружено от образователни мерки, включващи информация за земеделското производство и продуктите.

Целият бюджет по схемата за ЕС е в размер на 230 млн. евро за една година, от които за плодове и зеленчуци – 150 млн. евро и 80 млн. евро – за мляко.

Премахват млечните квоти

По повод премахването на млечните квоти през 2015 година зам.- министър Абазов акцентира, че с отпадането им производството на мляко в някой страни ще нарасне значително, което може да предизвика доставката на по-големи количества млечни продукти към страните от Южна Европа.

Свръхпроизводството може да доведе до спад в изкупните цени на млякото в България, което ще се отрази негативно върху животновъдството.

Зам.-министър Абазов подчерта, че млекопроизводителите трябва да модернизират и окрупнят производството си, което ще намали разходите им за производство и ще увеличи тяхната конкурентоспособност.

Заместник-министърът беше категоричен, че за ефективното справяне с бъдещи пазарни кризи, страната ни ще подкрепи приемането на специфични мерки за планинските райони чрез използване на новата Програма за развитие на селските райони и включване на мерки, специално насочени към млекопроизводството в планинските и други необлагодетелствани райони.

Държавите-членки изразиха опасение, че от нарастването на производството в ЕС може да засили нестабилността на цените и да доведе до възникване на кризи. По тази причина беше подчертана необходимостта от изграждане на „Обсерватория на пазара” като ефективен механизъм за прилагане на мерки за предотвратяване на кризи.

Група държави членки поискаха да се редуцира налога при надвишаване на квотите и произведените количества се намалят чрез коефициента на масленост. Друга група държави предложиха въвеждане на механизъм за ограничаване на производството след отпадане на квотите.

Дебатът по темата ще бъде продължен в рамките на Специализирания комитет по селско стопанство и на следващите заседания на Съвета на министрите на земеделието.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 18.11   1095 г. – Под ръководството на папа Урбан II във френския град Клермон започва Събор на католическата църква, на който е огласена Свещената война –...