Европейската комисия публикува стратегията си за борба със СПИН в ЕС и съседните държави. В документа е посочено, че ефективно лечение на болестта е налице, но все още няма ваксина срещу ХИВ. Броят на хората, живеещи с вируса на СПИН в ЕС и съседните страни се покачва - от 1,5 млн. души през 2001 година до 2,2 млн. през 2007 година.
730 хил. са носителите само в границите на ЕС. Само през 2007 година са диагностицирани нови 50 хил. случая в ЕС и в съседните на общността страни.
По тази причина от ЕК заявяват, че няма време за губене и насочват усилията си в три насоки - превенция на СПИН, високорисковите групи и рисковите региони.
„Трябва да продължим борбата с вируса. Трябва да окуражим хората да бъдат отговорни към себе си и своите партньори като правят безопасен секс и се тестват периодично за болестта", обясни здравният комисар Андрула Василиу. Тя допълни, че е необходимо да се спазват и правата на хората и да няма дискриминация по отношение на заразените със СПИН.
Основните задачи, записани в стратегията на ЕК са:
- Намаляване на заразените с вируса на СПИН до 2013 година;
- Подобряване на достъпа до лечение, грижи и подкрепа, както и окуражаване на превенцията;
- Подобряване на качеството на живот на хората, заразени или болни от болестта в ЕС и съседните страни.
В тази връзка от ЕК призоваха властите и неправителствения сектор да стартират информационни кампании за превенция на заболяването, особено насочени към младежите.
В стратегията за борба със СПИН се посочва още, че броят на заболелите, в съседни на ЕС страни, е голям. Затова е важен и обменът на добри практики относно защита, лечение, тестове и грижи за болните е от съществено значение, особено във време на свиване на бюджетните разходи. Сътрудничеството и трансфер на лекари-специалисти в лечението на СПИН ще помогне на медиците в съответните страни, посочва ЕК.
По отношение на рисковите групи от комисията обясняват, че най-рискови в Европа са хомосексуалистите - 40% от новорегистрираните случаи на болестта в ЕС, както и наркозависимите, инжектиращи си наркотици, често без никакви предпазни мерки. Наркомани са 70% от новозаразените в страните, съседни на общността. Рискови са и мигрантите от страни с широко разпространение на СПИН.