Европейският съюз се споразумя днес да бъде създадена нова финансова надзорна институция с надеждата да не се допусне повторение на дълговата криза, която изправи Гърция пред пропастта на фалита и повали европейската банкова система на колене, предадоха световните агенции.
Съветът на финансовите министри на ЕС или така нареченият Екофин, реши днес да бъде създаден нов надзорен борд за финансовата промишленост и настоя за по-голяма прозрачност в информацията за бюджетите на правителствата на страните членки.
Задачата на тази реформа е да бъде създаден нов скелет на финансовия мониторинг в Европа, чиито недостатъци проличаха на фона на финансовата криза, става ясно от комюникето в края на заседанието на министрите на финансите на ЕС. В европейската система по финансов контрол ще влязат три национални агенции, които ще правят мониторинг и ще следят дали се появяват кризисни тенденции съответно в банковата сфера, в сектора на застраховането и в пенсионното осигуряване, както и на пазара за ценни книжа, информира БНР.
Агенцията по контрола на фондовите пазари ще надзирава по-специално дейността на хедж фондовете и ще има правото да налага забрани върху търговията на отделни финансови продукти при прекомерно спекулативно прегряване на съответните сегменти на финансовите пазари. Тези забрани ще се отнасят за всички страни от ЕС и ще имат приоритет над решенията на националните структури за финансов контрол.
Освен трите контролни агенции, ЕС създава към Европейската централна банка ново експертно подразделение, което ще се нарича Европейски комитет по системните рискове. Неговата задача ще бъде да открива в зародиш наличието на макроикономически кризисни рискове като зараждането на "кредитен балон" на ипотечния пазар, който стана една от причините за кризата през 2008 година. На ЕС му бе необходима повече от година, за да разработи подробностите по тази система, чиито основни параметри бяха обявени още на юнската среща на високо равнище през 2009 година, посветена на поуките от финансовата криза от 2008 година.