ЕЦБ запази рекордно ниските стойности на основните лихвени проценти на срещата на управителния си борд в четвъртък, предаде Reuters. Въпреки това може да се очаква банката да увеличи програмите си за стимулиране на икономиката още през март, предвид слабото представяне на икономиките на САЩ и Китай и ниската стойност на индекса на потребителските цени, чрез който финансовата институция измерва инфлацията.
През декември ЕЦБ намали лихвените проценти по депозитите на търговските банки при нея и увеличи програмата за количествени улеснения, чрез която банката изкупува активи на вторичните пазари, най-вече на държавни ценни книжа, срещу новонапечатани пари.
Действията на ЕЦБ бяха предугадени от пазарите, които очакваха централната банка на Европа да действа още по-решително през декември, когато увеличи времевия срок на програмата за количествени улеснения. Сегашното решение на финансовата институция наведе анализаторите на мисълта, че по-смели мерки може да бъдат взети през март.
„След рекалибрирането на мерките за паричната политика през миналия месец, решихме да задържим основните лихвени проценти на Европейската централна банка непроменени и очакваме те да останат на текущите си или на по-ниски нива продължителен период от време“, коментира президентът на Европейската централна банка Марио Драги след срещата на ръководния борд на институцията.
„Относно нестандартните ни политики, изкупуването на активи от страна на Европейската централна банка се движи с гладки темпове и продължава да оказва благоприятно въздействие върху цената и достъпа до кредити за фирмите и домакинствата“ коментира още Драги.
Според него, предвид разполагаемите данни към началото на 2016 г., политиките на ЕЦБ, започнати в средата на миналата година, дават положителни резултати. „Като следствие от тях, развитието в реалната икономика, отпускането на кредити и условията за финансиране се подобряват и заздравиха устойчивостта на икономиката на еврозоната на фона на скорошните икономически сътресения в глобален мащаб“, посочи Драги, допълвайки, че програмата за количествени улеснения, чрез която може да се инжектират до 60 милиарда евро в икономиките от валутния съюз, ще продължи „поне до март 2017 г.“.
Президентът на Европейската централна банка предупреди, че рисковете пред икономиките в глобален мащаб са се засилили отново поради кризите на възникващите пазари, волатилността във финансовия сектор и стоковите пазари и геополитическите рискове. „В тази среда динамиката на инфлацията в еврозоната продължи да бъде по-слаба, отколкото се очакваше. Затова може да е необходимо да преразгледаме и коригираме политиките си относно инфлацията по време на следващата си среща в началото на март“, допълни още Драги.